Bilmek istediğin her şeye ulaş

OS X işletim sistemlerinden (leopard, snow leo, lion, mountain lion) en iyisi hangisidir?

Mac OSX

Mac OSX

OS X 10.8 sürümüyle Mountain Lion'dur. Lion'un getirdiği yenilikler:
 • Twitter Bildirimi
  Mac OSX
  Mountain Lion'ın en büyük yeniliklerinden birinin bildirim sistemi. iOS işletim sisteminde bulunan bildirim sistemi artık aynı haliyle Mac'lere de geliyor. İkinci beta ile birlikte artık Twitter da bildirimlere eklenmiş. Twitter, resmi uygulama olarak şu an Mac App Store'da bulunuyor. Ancak Mountain Lion ile birlikte işletim sisteminin içine entegre ediliyordu. Yeni betayla birlikte artık bildirim sistemine de işlemiş. Biri size tweet yolladığında artık ekranın üst köşesinden bildirim olarak görebileceğiz.
 • Safari'de iCloud sekmesi
  Mac OSX
  Safari tarayıcında adres çubuğunun sol tarafında artık iCloud butonu bulunuyor. Buraya tıklayınca bulunan sayfayı iCloud üzerinden favorilere kaydediyor. Böylece aynı sayfaya iPad ya da iPhone'dan ulaşmak mümkün oluyor. Mac'leri ve iOS cihazları bütünleştirmek için çok kolay ve başarılı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
 • Adres defterine ulaşım
  Mac OSX
  Path uygulamasının adres defterine izinsiz ulaşmasından sonra bu konuda artık daha hassas davranılıyor. Apple, artık bu erişimi izine bağlamış. Mac uygulamaları da adres defterinize ulaşabilir ancak bunun için öncelikle sizden izin istiyor. İzin vermediğiniz taktirde adres defterinize ulaşamıyor.
 • Lokasyon bazlı Anımsatıcı
  Mac OSX
  Anımsatıcı özelliği iOS 5 ile iOS cihazlara gelmişti. Normal yapılacaklar listesinden farklı olarak lokasyon bazlı olmasıyla dikkat çekiyordu. Mountain Lion'ın ikinci betasıyla bu özellik Mac'e de geldi. Mountain Lion'ın yeniliklerinden biri Anımsatıcı uygulamasını Mac'e getiriyor olmasıydı. Şimdi lokasyon da geldiğine göre biraz daha ucu açık düşünebiliriz. Örneğin dahili SIM girişli MacBook Air'lar geliyor olabilir mi? Tabii farklı şekilde de düşünmek lazım. iCloud ile senkronize olduğu için iPad ya da iPhone'unuz için Anımsatıcı'yı Mac'den düzenlemek için lokasyon özelliği gelmiş olabilir.
  Mountain Lion'ın ikinci betasından ilk göze çarpan yenilikler bu şekilde. Yaz sonu gibi yayınlanacak olan Mountain Lion'ın betasını indirmek için yıllığı 100 dolar olan Mac Developer programına kayıt olmanız gerekiyor.
 • GatekeeperMac OSX
  Apple şimdiye kadar Mac’in en güvenli bilgisayar ortamı olduğunu, çünkü OS X için herhangi bir virüsün çıkmadığını söyler dururdu. Ancak Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının giderek popülerleşmesiyle birlikte bunları da tehdit eden güvenlik açıklarını ve zararlı yazılımları görmeye başladık. Kötü niyetli yazılımların sisteme zarar vermesini engellemek isteyen Apple Gatekeeper adı verilen bir güvenlik mekanizmasını Mountain Lion’a ekledi. Gatekeeper kapsamında bilgisayar kullanıcısı uygulamaların nereden indirileceğini seçme hakkına sahip oluyor. Sadece Mac App Store’dan uygulamaların indirilmesine izin verileceği gibi, Mac App Store ve Apple tarafından tanınmış ve kendilerine tanımlayıcı kod verilmiş yazılımcıların dağıtım kanallarından veya herhangi bir yazılım dağıtım kanalından uygulama yüklenmesi mümkün kılınabiliyor.

 • Paylaş