Bilmek istediğin her şeye ulaş

Osmanlı'da harem olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Harem" kelime mânâsı "yasak alan" demektir bu "Haram" (yasak) kelimesiyle aynı kökten gelen bir kelime. Çok eşliliğin yaygın olduğu zamanda, evli kadınların barındığı ve dışarıdan içeriye müdahalenin yasak edildiği alana kısaca "harem" denildiğini biliyorum.

Eğer bu alan için "yasak" anlayışı kabul edilmeseydi ve dışarıdan herkes bu alana müdahil olsaydı buradaki kadınların kimin eşi olduğu fiilen anlaşılmaz sadece sözde "ben şunun eşiyim" diyen ve barınma hususunda rahat hareket edemeyen bir kadın grubundan bahsetmiş olurduk. Yani haremsiz evin istisnalarını hesap edince evin bir bölümünün neden harem olduğu daha net anlaşılabilir.

Günümüzde tek eşli kocadan ibaret bir ev biçimi yaygınlaştığı için haliyle evlerde eskideki gibi büyük harem bölümleri olmuyor. Ama çok eşlilik yeniden yaygın olsaydı o zaman muhtemelen evin bir bölümü kendiliğinden haremleşecekti. Yani haremlerin eskideki varlığı eskideki çok eşliliğin yaygınlığıyla orantılı bir durum.

Şöyle bir algı var. Sanki tek harem osmanlı padişahlarının saraylardaki haremiymiş gibi düşünülüyor. Halbuki harem o zaman heryerdeydi. Hatta günümüzde aslında evimizin misafirleri ağırlamadığımız alanı bir çeşit haremdir ama çok eşlilik yoğun olmadığından eskisi gibi kadınların bulunduğu bir harem alanı görüntüsü yok daha çok Karı-koca'dan ibaret bir ev görüntüsü var. Bu bilinmediğinden sanki harem osmanlı döneminde , saraylarda kalmış bir kavram gibi görünebiliyor. Halbuki genel olarak yasak alana "harem" yasaklara ise "haram" denir.

Bir de şöyle bir algı var sanki kadınların dışarı çıkması yasakmış orası bir hapishaneymiş kadınlarda köleymiş gibi düşünenler var. Halbuki tam tersi dışarının içeriye yasak olduğu bir alandır harem. Kadın çıkıp gezebilir eski osmanlı dönemi resimlerine bakınca göreceksiniz. Kadının konumunu belli eden haremdir, mesele bu. Yabancılar veya birtakım gayrimüslimler içselleştirilmiş edebi ve eşine olan sadakat ve bağlılığı malesef "başkasına köle olmak" olarak algıladığı için haremi sanki "bu köleliğin bir hapishanesi" gibi düşünüyorlar.

Gerçekler ve algılar ile haremi böyle değerlendiriyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

32 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları