Bilmek istediğin her şeye ulaş

Osmanlı devleti ile Türkiye Cumhuriyetini kıyaslarsak eğer, bu iki yönetim anlayışının birbirlerine karşı eksi ve artı hangi yönleri bulunmaktadır?

Bu kıyaslamaları yaparken artı ve eksi yönleri tespit konusunda heryönüyle değerlendirmenizi istiyorum.Sanat,mimari,adalet, eğitim,inanç,ekonomi,toplumsal uzlaşma vb tüm unsurlarDüzenle
Böyle bir karşılaştırma yapmak anakronizm hatasına düşmektir.
  • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, Uğur Bey,
Şu olay, şu tarihte ki falanca olayların etkisiyle doğmuş ve o dönem koşulları itibariyle hayata geçememiş olduğundan uygun bu dönem koşullarında hayata geçirilebilmiştir gibi bir yorum tarzıyla cevaplar anakronizme düşürülmeyebilir mi?

Uğur Çakmak, Dediğiniz şekilde anakronizm hatasına düşülmez ama düşme ihtimali yakındır. İkinci üçüncü cümlede kuvvetle muhtemel direk karşılaştırma yapılır. Anakronizm bir dönem ile o dönemden daha öncesini değerlendirme hatasıdır.

Ferit Binici, Uğur bey ben söylediğinize tam olarak katılmıyorum.Ancak tabikide böyle hataya düşülebilir.Bu yorumu yapan kişiye bağlı.Siz Abdülhamid ile R.T.E yi kıyaslarsanız yada Osmanlı döneminde makam aracı at arabasıydı Cumhuriyet döneminde son model Mercedesdi derseniz tabi ki de anakronizm hatası olur.Zaten sorunun altında açıklamayı yaptım kıyaslamadan ziyade osmanlı ve cumhuriyet dönemindeki artı eksi yönleri değerlendirmek.Örneğin osmanlı da ki sanat ve mimari anlayış ile cumhuriyet dönemindeki sanat ve mimari anlayış karşılaştırılabilir.

Uğur Çakmak, Hmm doğru haklısınız. Ben yönetim anlayışını kıyaslamaya takıldım sanırım.

Türkiye Cumhuriyeti adı üzerinde olup ırk milliyetçiliği üzerine kurulmuştur yani "Türk" ve "-iye" eki "Türk -'e ait" veya "Türk -ün olduğu yer" anlamındadır.
Yani Cermen-iye , İskender-iye , Kostantin-iye gibi ...

Devlet-i Aliyye ise adı üzerinde Büyük Devlet veya Yüce Devlet anlamı taşımaktadır ki bu tek bir ırk üzerine değil birçok ırk üzerinde tek bir yönetim biçimidir. Yani kapsamı geniş olmasından dolayı örneğin bir savaş olduğunda sadece Türkler değil pek çok ırkın savaşa dahil olmasına zemin sağlamaktadır. Örneğin en son çanakkale savaşında bugünkü filistin topraklarından katılan araplar da vardı.

Ondan önce filistindeki araplara bişey olsaydı osmanlı adamlarını toplar yallah filistine sefer yapardı aşağıdaki fotoğrafta osmanlı askerlerini filistinde görüyorsunuz;

Cumhuriyet


Türkiye Cumhuriyeti anayasası Laiklik üzerinedir. Bu bakımdan Kuran yasalarından bağımsız olması dolayısıyla kapsama alanı tüm dinlerdir ama hiçbir dinin kurallarıyla yönetilmeyip tek bir ırkın temsilciliğine verilmiş olması ufak bir yönetim anlayışına zemin hazırlamaktadır ki bunun getirdiği eksi kürtlerin durup dururken isyan etmesidir.
(Zaten batının kışkırtması olmasa kimsenin kimseye isyan edeceği yoktu)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

238 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt