Bilmek istediğin her şeye ulaş

Osmanlı Devletinde padişahın huzuruna çıkan yabancılar neden iki muhafız eşliğinde diz çöktürülerek konuşturulurmuş?

Yabancı elçiler Topkapı Sarayı'nda bulunan Arz Odası'nda padişahın huzuruna getirilirlerdi. Padişahın "cihan hakimi" rütbesi gereğince konuklardan daha yukarıda oturması gerekmektedir ancak Arz Odası'nda bulunan tefrişat bildiğimiz taht formunda olmayıp büyükçe bir divan olduğundan burada oturan padişah yere yakın konumdadır, bu yüzden elçilerin padişahtan daha alçak bir konumda durmaları için ancak diz çöktürtülmeleri gerekirdi. Ayrıca görüşme boyunca padişah konukların asla yüzlerine bakmaz ve onlarla konuşmazdı, yalnızca getirilen hediyeleri kabul ettiğini göstermek için başıyla bir onay hareketi yapar, tüm konuşma vezir-i azam tarafından gerçekleştirilirdi, padişah bir şey söyleyecek ise vezir-i azama söyler, o da konuklara aktarırdı. Arz Odası'nın pencere nişlerine de daha önceden başka yabancı elçiler tarafından gönderilmiş hediyelerin en kıymetlileri konulurdu. Tüm bunların amacı tabii ki elçi üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmak ve üstünlüğün vurgulanmasıdır. Şüphesiz her devletin resmi protokolleri farklıdır, Osmanlı devlet protokolleri de Dolmabahçe Sarayı'da geçildikten sonra oldukça değişmiştir.
  • Paylaş
Merakımı maruz görün bu bilgiyi hangi kaynaktan aldınız, eğer bir söylentiden ibaretse, Osmanlıyı dizilerde gördüğünüz gibi yorumladığınızı düşüneceğim. Eğer bir kaynaktan bu bilgiyi edindiniz ise kaynağı paylaşırsanız sevinirim.
  • Paylaş
Böyle bir uygulama olup olmadığından emin değilim ama sıradan bir teşrifat uygulaması gibi geldi. Yabancının padişahla eşit olmaması ve padişah için tehlike oluşturma ihtimali olduğu için böyle yapılıyor olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

732 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt