Bilmek istediğin her şeye ulaş

Osteoartrit nedir?

Genellikle yaşlılarda ve kilolu insanlarda kronik bir süreç sonunda eklemlere aşırı yük binmesi sebebiyle eklem sıvısının azalması sonucu kemiklerde meydana gelen deformasyondur. Sonuçta ilgili eklemi kullanamama (özellikle diz eklemi), şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşmaktadır.

Kesin tedavisi olmamakla beraber ağrı kesici ve enflamasyon önleyici ilaçlarla (ör: NSAİ), kilo vermekle semptomlar azaltılır.

  • Paylaş
Kemiklerin eklem yerlerinde oluşan kireçlenme hastalığı.
  • Paylaş
Kemik eklem iltihabıdır diğerlerinden farkı enfeksiyon yoktur. Ağrı gece gelir hastaları rahatsız eder. Gezici tarzda ağrı vardır... .
  • Paylaş
Bu halk arasinda eklem romatizmasi denir. Ve gercekten tam anlamiyla tedavisi yoktur. Genclik yillarinda yapilan asiri yüklenmelerin ve sagliksiz beslenmeyle desteklenen bir hastaliktir. Benimde sag bacagimda meydana geldi uzun tedaviler sonucsuz kaldigindan doktorumun tavsiyesiyle paket tasima isimden ayrldim yani üzerine daha fazla yük bindirmeyecegim iste calismak suretiyle idare ediyorum.
  • Paylaş
1

Voyagerdoc, Eklem romatizması çok farklı bir şey edit yapalım lütfen. Osteoartrit bir eklem romatizması değildir.

Osteoartrit halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı en sık görülen eklem hastalığıdır.
  • Paylaş
Tedavisi var mı peki?
  • Paylaş
1

Voyagerdoc, Bu hastalık insan vücudundaki mekanik ve anatomik aksların bozulması nedeniyle meydana geldiği ve sürekli ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için kesin tedavi ameliyat ile aksın düzeltilmesidir.Eklem diye bir şey kalmadığı için protez takılarak bozuk aks düzeltilir.Ağrıların azalması/bitmesi yönündeki kesin tedavi protez operasyonudur şuan ki bilgiler ışığında.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1977 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları