Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otistikler neden sallanır?

Kendini Uyarıcı Davranışlara Yönelme
Otizmli çocukların çoğunda, tekrarlayıcı stereotipik davranışlar vücudu döndürme, sallanma, el çırpma, başını sallama, nesnelere hafif vurma ve çevirme, ışığa gözünü dikip bakma ve sürekli aynı şeyleri tekrar etme gibi vardır. Bu hareketlerin içinde bulundukları koşullardan bağımsız yaparlar ve başkalarının varlığında da bunlardan vazgeçmezler. Bu tür davranışların nedeni tam bilinmemektedir. Ancak sıkıntının arttığı durumlarda çoğalmakta bazen de neşe ve sevincin ifadesi olarak yorumlanmaktadır. Stereotipiler zeka düzeyi düşük otistiklerde daha sıktır. Bazı otistiklerde görülmeyebilir, bazılarında da yaşla azalır. Eğitimle azalabilir ama yoğun stereotipi, eğitimin yapılmasına da engel olur ve bazen ilaçlı müdahale gerekebilir.
bildiğimden değil araştırma neticesinde bulduğum bir yorum bu yazının tamamı için tıklayınız todev.org/otizm/otizme-eslik-eden-durumlar
  • Paylaş
Otistikler sallanır çünkü onlarda hiperkinezi yani aşırı hareketlilik vardır.Kendi çevresinde dönme,sağa sola sallanma otistiklerin en sık rastlanan özelliklerindendir.
  • Paylaş
1

simaro, Araştırmaya çalışıyorum ancak internette bunun nedeni üzerini durulmamış söylediğiniz gibidir muhtemelen nedeni.