Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomatik şanzıman mı daha uzun ömürlüdür yoksa manuel şanzıman mı?

Soru bana herhalde :)

Hangi silah daha az tutukluk yapar ile aynı cevabı var bu sorunun.

Üzerindeki parça sayısı en az olan, en az kompleks olan, ilave emniyet sistemi en az olan silah, en az tutukluk yapar ve uzun ömürlü olur.

Tabi genel anlamda teorik olarak bu bakış açısı...

Otomatik şanzıman daha karmaşık bir dişliler grubudur, daha fazla parça vardır, daha kompleksdir. Yağlanma meselesi daha önemlidir, dolayısıyla arıza yapma ihtimali daha fazladır.

Şanzıman olmasın, direk aktarma organlarından tekerleğe iletilsin motordan kranka verilen güç...Hiç şanzıman arızası olmaz, zira şanzıman yok:)

Transmisyonun küçüğüne bizde şanzıman, şanzımanın daha gelişmiş hali Türkçemizde Transmisyon diye adlandırılır. Büyük zırhlı araçlardaki şanzımanlara transmisyon denir, ve daha fazla görevleri vardır.

Örneğin fren de transmisyon üzerindedir, alışıldık bir fren disk sistemi yoktur, direksiyon sistemi de transmisyon üzerindedir, iki güç çıkışının bir tarafı eksik çevirir, bir tarafı fazla, dolayısıyla zırhlı araç sağa sola dönmüş olur.

Yani şanzımanın en ileri hali, zırhlı araç transmisyonudur, oldukça karmaşıktır ve en az ömürlü olup, arıza ihtimali en fazla olan halidir.

Bu bir transmisyon,(motor kadar)

Otomatik Vites
  • Paylaş
2

Hakan, Hep bi ironi, hep bi hikayelestirme, öğretmen olsan süper olurmuş :) bu senin misyonun oldu walla, artık düz yazı yazarsan tuhaf kacar, seviyorum tanımlarını :)

Ahmet Avcı, Teşekkür ederim, o günkü ruh halime bağlı herhalde, ara sıra da sarıyorum birilerine, yanlış da anlaşılıyor galiba o durumlar. Aslında tartışma ortamı açmak için sataşmak şeklinde, eski forum kültüründen dolayı. Sitenin formatı başka biz hala alışamadık..Böylesi daha iyi gibi..

Kullanım ve bakıma bağlı olmakla birlikte manuel şanzımanların iyi kullanılması halinde daha uzun ömürlü olduğu görülmüştür. Manuel şanzımanların otomatiklere göre çok daha dayanıklı olduğu gerçeği var. Bunun için otomatik şanzımanların ömrü manuellere oranla daha az.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1339 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Otomatik ile manuel şanzımandan hangisi daha uzun ömürlüdür?

  • Otomatik mi yoksa manuel şanzıman mı daha uzun ömürlüdür?

  • Hangi şanzıman türü daha uzun ömürlüdür? Otomatik mi manuel mi?