Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir?

Performans kriterlerinize bağlı,

Ortalama kullanım şekilleri ve alışkanlıkları araştırılıp, ortalama bir karar veriyor üreticiler. Devir-tork-yakıt sarfiyatı optimizasyonu yapılıyor, en uygun vites aralıklarına karar verilirken.

Son yıllarda da sürüş modu seçebilme özelliği eklendi. Yani yazılımla bir iki farklı durum yaratılabiliyor.

Aslında mesele, her ortalama değerin özel durum için uygun olmaması durumu, ihtiyaç ile tam örtüşmeme hadisesi.

Muhtemelen ileride bu durum tamamen yazılıma indirgenecek, ve her sürücünün belki ilk 10.000 km. deki sürüş alışkanlıkları bilgisayarla takip edilecek, ve 10.000 km. sonra servise gidip, en uygun vites aralıkları o kişi için özelleştirilecek, galiba Fiat ta buna paralel bir yazılım uygulaması vardı, tam hatırlamayamadım.

Mevcut haliyle en iyi performans nasıl elde edilir, araçtaki şanzıman sistemine, ayarlanmış vites aralıklarına göre ayağınızın altındaki gaza nasıl basmanız gerektiğini, deneyerek çözeceksiniz.

Gözünüz devir göstergesinde olacak. Kabaca 2500 devirin altına düşürmeden (benzinli), 3000 üzeri çıkmadan, araç gaza basıldığında sizin kabul sınırlarınız içinde tepki veriyorsa, en uygun kullanım şeklinizi buldunuz demektir, Vitesin değiştiği devirleri ezberleyip, sizin kabullendiğiniz gaz tepki denkleminde bir sürüş tarzı geliştireceksiniz, hemen 80 in üzerine çıkıp, 90 km. de 2500 devirde, vites değişimi aralığına girmeden sürebilmek gibi. Bu her araçta keşfedilmesi gereken, ve herkese göre değişen bir şey.
  • Paylaş

bu ne kadar paran olduğuna bağlı. bilindiği üzere otomatik arabalar yanı sınıftaki düz vitesli araçlara göre daha fazla benzin yakarlar. düz vitesli arabalarda yüksek performans,motor özelliklerine göre aracı her an devirli kullanmakla sağlanırken. otomatik araçta sürekli gaza basman yeterli çünkü otomatik şanzıman en ideal devir aralıklarına göre vites değiştirip parformansı optimize etmek üzere tasarlanmıştır. 

 

tabiiki bunun da ağır bedeli var yaklaşık 100 km de 15-20 lt benzin yakarsın şehir içinde performans sürüşünü tercih ediyorsan ki ne gerek var :)

  • Paylaş

Otomatik viteslerden sadece hidrolik (tork konvertor) ile çalışan tipler düz viteslere göre daha fazla benzin yakarlar, bu fazla benzin yakışta 100km'de 1 yada 2 lt civarı bir fazlalıktır.

Yeni otomatik viteslerin (tek debriyaj, çift debriyaj veya CVT gibi) hiçbirisi manuel vitesten daha fazla benzin yakmaz, hatta vitesleri en ideal şekilde değiştirdikleri için daha az bile yakabilirler.

Mesela DSG şanzımana sahip bir golfün 100 km'deki yakıt sarfiyatı manuel vites kardeşine göre 0.2 LT daha azdır :) .

  • Paylaş
Aynı durum passat 2.0 tdı dsg sanzuman dada var. Aynı sınıfının duz vıtesı ıle aynı yakıyor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1771 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt