Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomatik vites çeşitleri nelerdir?

Tam otomatik: Vites geçişlerini hissetmezsin. Arabayı yormadan tam zamanında vites değişimi yapar. Sarsılma gibi bir şey hissedilmez. Bayanların özellikle tercih ettiği seçenektir. Çünkü çoğu bayanın yokuşlarda kayma korkusu yaşaması tam otomatiğe olan tercihinde etkilidir.


Yarı otomatik: Vites geçişlerini hissetme olasılığı daha fazladır. Yokuşlarda kayma olabilir. Vites geçiminde sarılma olabilir tabi bu modelden modele değişir. Çalışması düz vitese benzer.

  • Paylaş
Tam otomatik, yarı otomatik ve CVT diye basitçe üçe ayırabiliriz. Tam otomatik şanzıman, ileri vites dişlileri ve geri vites dişlisini otomatik olarak değiştiren bir beyinle yönetilir. En uygun vites değiştirme zamanlarında dişliler arasında geçiş yapar. Yarı otomatik şanzımanlar, otomatikleştirilmiş düz şanzıman mantığıyla çalışır. Vites geçişleri arasında kavramanın çalıştığını hissedersiniz. CVT ise çift kasnaklı bir sistemdir ve dişli kutusu yoktur.
  • Paylaş
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı

efem vites vitestir vitese fites diyen arkadaşlara teesüf ederim vites 3 kola ayrılır sonra bu kollar bir yerde birleşirler sonra tekrar ayrılırlar bilmem anlatabildim mi... Teşekkür ederim : D
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1982 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Arabalarda otomatik vites kaç çeşittir?