Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomobillerde rot balans ayarının düzgün olmamasının otomobile ne gibi zararları vardır?

Araçların kullanımında dikkat edilmesi gereken husuların başında, rot-balans ayarı geliyor. Bir çeşit enstrüman akordu gibi ayarları yapılmış otomobil, sürücüsüne keyifli ve güvenli bir yolculuk yaşatır. Unutmamak lazım ki ayarsızlıktan kaynaklanan en ufak titreşim ve bundan doğacak sorunlar da aracınıza mutlaka zarar verecektir. Otomobilinizde motor aksamı kadar önemli bölümlerden biri de, ön takım ve rot-balans ayarıdır. Motor arızasında araç yolda kalırken, ön takım arızası hiç istenmeyen sonuçlara neden olabilir.


Lastiğin yön açısı anlamına gelen rot ayarıyla lastikteki merkezkaçı önlemek için ağırlığın her noktada eşit dağılımı amacıyla yapılan dengelemeye de, balans ayarı deniyor. Özellikle, kasislerden geçen, çukurlara düşen, kaldırımlara çıkan, bozuk satıhlarda yol almak zorunda kalan ve patinaj yaparak hareket ettirilen araçlarda, lastiklerin dişleri bozuluyor. Böylece bozulan lastiklerin getireceği dengesizliği ortadan kaldırmak ve aracın sağlıklı biçimde yol alabilmesini sağlamak için rot-balans ayarı yaptırmak gerekiyor. Kullanım yeri ve durumuna göre 5 ile 10 bin kilometrede bir yapılması gereken rot-balans ayarını ihmal etmemek gerekir.

  • Paylaş

Rot bozukluğu direksiyon hakimiyetinizi etkilemesinin yanı sıra lastiklerinizi de dengesiz aşındırır. Balans ayarı bozuk olan araç 90 ve 120 km/h sınırlarında güzelce sarsılacağından bir çok cıvatası gevşer ve uzun vadede beklenmeyen arızalara sebep olur. İki durumda da azalan yol tutuşu da sürüşünüzü tehlikeli hale getirir.

  • Paylaş

Rot ve Balans her ikiside ayrı birer ayardır.

Rot Ayarı: Aracın direksiyon sistemi üzerinde araç tekerini iterek tekerlerin sağa sola açılmasını sağlayan kollardır. Tekerler aracın dönüş yapabilmesi için aynı anda sağa sola açılma yapması gerekir. Bu kolların üzerinde bulunan vida dişlerini ileri geri almak suretiyle yapılan ayardır. Rot ayarı olmazsa ne olur. Diyelim ki bir aracın tekerinde 0.5 cm'lik bir dışa dönüklük var. Araç yolda giderken, dışa dönük teker 10 tur düz giderken 1 tur dışa gitmek isteyecektir. Buda aracı hafifte olsa kendine doğru çekmesine sebep olacaktır. Aracın hızı arttıkça çekmede artacaktır. Diğer taraftan lastiğin aşıntısı artacaktır.

Aynı zamanda düzgün yapılmış bir yolda hızla ilerlerken araç, yolun eğimine bağlı olarak yol üzerinde adeta akarak kendiliğinden yolu bulur. Bu rot ve balans ayarının düzgünlüğü ile alakalı bir durumdur.

Balans ayarı ise; Yol şartları, lastiğin sertliği, lastiğin bayatlığı, uygun olmayan lastik hava basıncı v.s nedenlerden ötürü Araç lastiğinin üzerinden lastik kütleciklerinin kopması nedeniyle araç lastiğinin ağırlık merkezinin değişmesi sonucu lastiğin bir tarafının, diğer tarafından daha ağır olması durumudur. Ağır olan taraf hep alta gelmek isteyecek ve tekerleğin zıplar şekilde dönmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda aşıntılar artacaktır.

Balans ayarsızlığını nasıl tespit ederiz? Balans ayarsızlığından şüphelendiğimiz tekeri kriko ile kaldırırız. Tekeri çeviririz ve altta kalan kısma işaret koyarız. Sonra bu işlemi 5 kez daha yaptıktan sonra sürekli aynı kısım altta kalıyorsa aracımızın balans ayarına ihtiyacı vardır. Karşısına uygun ağırlıkta gram çakılarak araç lastiğinin ağırlık merkezi dengelenir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3511 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları