Bilmek istediğin her şeye ulaş

Otomobillerde veya toplu taşıma araçlarında arka tarafta oturduğumuzda neden midemiz bulanır?

Bu tür mide bulantıları tamamen kulak dengemiz ile alakalıdır. Arkada oturuyorsak ufuk çizgisini göremeyiz. Bu sürede iç kulağımız hareketi algılar fakat gözlerimiz sabit olduğumuz bilgisini beyne ulaştırır. Yani arkada otururken beyin aracın hareket ettiğini anlamaz ve böylece vücut dengesi bozulur. Eğer midenizin bulanmasını istemiyorsanız gözlerinizi bir yere sabitlemeyin. Bir de mide bozucu şeyler yememelisiniz.

Bir yöntem olarak da; kitaba çok yaklaşarak gözlerinizin kitap dışındaki diğer hareketleri direkt olarak algılamasını engellemeye çalışarak bu durumu bir nebze azaltabilirsiniz.
  • Paylaş
Aslında biraz da psikolojik bence bu olay.Ben otobüste hem ters oturarak gidiyorum hem de aynı anda kitap okuyorum hiç midem bulanmıyor.Ama bazen bazen midem hafif bulanırken arkaya oturmak zorunda kalıyorum içimden kesin daha da bulanır diye düşünüyorum gerçekten indiğimde neredeyse kusacak kadar kötü oluyorum.Hem psikolojik hem de kişisel bence..
  • Paylaş
Biraz psikolojik birazda yapı meselesi sanırım. Şehirler arasındada şehir içindede çok şükür hiç bulanmadı. Kitapta okuyabliyorum. Yalnız benim de şehir içinde otobüste çok uykum geliyor uyukladığım bile oluyor. Ama çok kötü bir durum çünkü sürekli irkiliyorum acaba inceğim durağı kaçırdım mı diye.. :)
  • Paylaş
Psikolojik bir olay, arka taraflara geçildikçe basık hissederiz. Ön tarafta daha geniş bakma açısı olduğundan kendimizi daha rahat ve güvende hissederiz. Ama daha çok arka tarafa geçince midemizin bulanacağına inanmamızdan kaynaklanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1209 Görüntülenme4 Takipçi4 Yanıt