Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oturacağımız bir binanın, oturmaya elverişli olup olmadığını devletin hangi biriminden sorguluyoruz?

Öncelikle Bağlı bulunduğu ilçe belediyesi İmar şehircilik müdürlüğüne başvurarak oturduğun binanın projelerine ulaşabilirsiniz. Projelerinden Beton sınıfı, yapı taşıyıcı sitemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında belediye tapu-ruhsat kayıtları ile yapı yaşı ve kullanım amacı ile bilgileri öğrenebilirsiniz. Bunun yanında oturacağınız bina ile ilgili endişeleriniz mevcut ise çevre ve şehircilik il/İlçe müdürlüklerine başvurabilirsiniz
  • Paylaş
Belediye fen işleri ve imar müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
  • Paylaş
Sorulus tarzindan anladigim kadariyla; satın alinmak istenen bir apartman dairesinin deprem aninda sağlam olup olmayacagini anlamak için bu konuda hazirlanmis bir hazır döküman ve bunu elde edilecek bir kurum yok. Verilen cevaplar teorikte doğru olabilir ama pratikte dolgun bir içerik elde edilecegini sanmiyorum. Mevcut statik projelerde sıkıntı olmamasina rağmen uygulama aşamasında projeye uygunlugunu sorgulamak bittikten sonra çok zor. Yapilacak olan deprem testinin maliyetini bugün bile kat maliklerince karşılanması bile çok zorken satın alinmasi dusunulen bir yere bu masrafi kim yapacak. Acikcasi bugün ben ev alacak olsam piyasa verilerine göre guvenilir bir firnanin imal ettigi, insaatin yapildigi zemine göre doğru inşa edilmis, ve de doğru gelmeyebilir ama insaat konusunda guvendigim bir arkadasima danisarak kara verirdim.
  • Paylaş
Başımdan geçen bir olay anlatayım... Adını vermeyeyim Türkiye'nin önde gelen takunyalı, Çorumlu inşaat firmalarından birinin bir şantiyesinde, o da tanınmış, adı lazım değil, ince yapı şefi olarak görev almıştım. Aslında benim görev alanıma girmiyordu ama gecenin bir yarısı döşemelerden biri dökülürken demircinin kolon demirlerinin bir kısmını kendi döşeme demirlerini rahat bağlayabilme amaçlı kestiği ortaya çıktı, hiçbir tedbir alınmadan devam edildi. Bina şimdi duruyor, çok da güzel görünüyor, arkasında kocaman bir firma var. Suç da ana firmanın değil müteahhit firmanındı. Binanın sağlamlığını sadece depremden sonra anlayabilirsiniz. Örnekteki binanın mimari, statik, her türlü projesini ana firmadan ve diğer arkadaşların yazdıkları mercilerden sağlayabilirsiniz. Hatta örnek aldırıp malzemeyi test ettirebilirsiniz, demirlerini röngenletebilirsiniz ama o demiri kesilmiş kolonları bulamazsanız, hele başka bir katı kontrol ettirirseniz her şey yönetmeliğe uygun çıkacaktır. Yine de elinizdeki bilgi yanlış olacaktır. Binanın sağlam olup olmadığını sadece deprem sonrası durumundan tespit edebilirsiniz.

Devlet diyorsunuz, bir kaç sene önce durup dururken sanırım Beylikdüzü'ndeydi bir TOKİ binası, muhtemelen rötreden (büzüşme) yıkıldı. Bina yeni ve boştu, şükürler ola ki can kaybı olmadı. Devlet size bu konuda hiçbir güvenilir data veremez (2011 Van depremi sonrası insanları "bir daha deprem olmayacak, evinize gidin" diye evlerine gönderen yüksek inşaat mühendisi bayındırlık bakanı, devletin ta kendisi ve 30 kişinin daha ölümüne sebep oldu.) Hatta çıkarı varsa TOKİ örneğinde olduğu gibi yalan da söyler.

Beton hocamız sayın Uğur Ersoy "Beton kadına benzer, nasıl davranacağını kestiremezsiniz" derdi, %99 ihtimalle yönetmeliklere tam uygun yapılmamış bir bina, işte hocamın bahsettiği kadınlardan bir hareme benzer. Ya her tarafını, her kolonunu, her döşemesini, her kirişini kontrol ettirir bir de üstüne sayın meslektaşımGurur Can Pınar (@proof)'un da belirttiği gibi performans analizini yaptırıp kaç şiddetinde depreme dayanabileceğini öğrenirsiniz ki bu bile beton homojen olmadığından, demirlerde kusur olabileceğinden (mesela tasarruf edilmiş deprem kancaları ya da fazlaca kırılgan olan Çin demiri kullanılmış olmasından) tam güvenilir olmayacaktır, ya da güzel olanı, içinize sineni, sahibine, müteahhidine güvendiğinizi seçin :)

Bu arada hiçbir müteahhide de güvenemezsiniz, zararına işleri alırlar ve kısabildikleri her aktiviteden kısarlar, zaten karları da ancak öyle ortaya çıkar... Sonuçta en büyük paranın döndüğü bu sektörün çakalı da dünya alem boldur. En büyük para da (tümü :) müteahhidin elinden geçer.

Ev alacaksanız varsa önce bir eşinizi sonra bir de iç sesinizi dinleyin, ince yapıdaki özeni inceleyin. Ben mesela ev kalitesine bakarken mutlaka merdiven korkuluklarını sallarım, eğer sallanıyorlarsa o ev yaramaz (mimari görünüşlü statik konstrüksiyondur) ya da kilitlere, armatürlere, vitrifiyeye bakarım, tümü Çin malı ve şişirmeyse yine yaramaz, balkonlardaki zemin eğimi binaya doğruysa ki çok büyük firmaların işlerinde gördüm yine yaramaz, belli ki kontrolden kısmış, fayans derzlerinin düzgünlüğü de önemli bir kriter. Bunlar adamın satmak için yaptığı binada nispeten ucuz iş ve malzemeler ve bir bakışta görülüyorlar, eğer bunlardan tasarruf etmişse görmediğiniz kısımdan ettiği tasarrufu siz düşünün artık. İnce yapı bina maliyetinin yarısıdır, eğer onu dört yerine üç liraya yapmışsa, görmediğiniz kısmını, becerebildiyle iki, olmadıysa mutlaka iki buçuk liraya yapmıştır. Bir de en baştaki örnekteki gibi ince yapıyı cillop gibi yapıp kaba yapıyı tam sallayanlar da var :) İç sesiniz, eşiniz, aileniz, mimar, mühendis dostlarınız ve belki de güvenebiliyorsanız mal sahibinin söylediklerinin toplamını değerlendirerek seçin derim.
  • Paylaş
Zaten gerekli bilgiler düzgün bir şekilde verilmiş. Bunlara ek olarak "performans analizi" diye tabir edilen bir olay da var. Eğer yapının projesi eskiyse (2007'den öncesi ve özellikle 1999'dan öncesi), projesinin dışında imalat varsa, projesi hiç yoksa veya herşeye düzgün görünmesine rağmen kişi hala tedirgin ise performans analizi-güçlendirme yapan özel mühendislik (inşaat) firmalarından birisine gidilerek yapının tekrar analiz edilmesi talep edilebilir. Sonrasında bu firmalar binadan örnekler ve ölçüm alarak yerinde var olan yapının statik analizini tekrar yapar. Eğer gerekli ise ve talep edilirse güçlendirme projesi hazırlayarak yapıyı sağlamlaştırır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1343 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt