Bilmek istediğin her şeye ulaş

Overclock nedir? Bu işlemle bilgisayarı ne kadar hızlandırabiliriz?

Overclock bilgisayar içerisindeki donanımları,yazılımsal yada donanımsal çeşitli değişikliklerle kendinden daha fazla performans veren haliyle kullanmak demektir.
Türkçesi hız aşırtma olarak çevrilir.
Overclock donanımların kullanım ömürlerini kısaltabilir.Bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına ve donanımların daha fazla ısınmasına sebep olur.Bir çok işlemciye uygulanabilir.
Overclock yaparak bilgisayarın hızını yüzde 30-50 ye varana kadar hızlandırabiliriz.Çeşitli donanımsal yardımlarla olmaktır.(Özellikle soğutucular)
İşlemcilerin voltaj seviyeleri yükseleceğinden işlemlerin soğutulması çok önemlidir.Yazılımsal olarak da hızlandırma yapılır.Yüzde 20ye yakın bir hızlanma görülür.
  • Paylaş
Tüm işlemciler tasarlandıkları hızın altında çalıştırılır ve o hızlarla satılırlar. Hem tasarlandıkları hızda çalıştırmak işlemci için tehlikelidir hem de aynı işlemci partisinden küçük bir yüzde gerçekten o hıza çıkmayı başarır. Yani overclock büyük bir yüzdeyle hızı arttırmadığı halde işlemcinin daha yüksek bir voltajla çalıştırılması anlamına gelir. Bu da hem işlemcinizin ısınarak hasar görmesi hem de ömrünün kısalması ihtimalini arttırır. Tahammül etmek zorunda kalacağınız fan gürültüsü de cabası.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

313 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt