Bilmek istediğin her şeye ulaş

Overdesign (fazla tasarım) nedir? Neden eleştirilmektedir?

Sorunun içinde cevabı da var aslında. Fazla tasarım, tasarım değildir, bu yüzden genelde akademisyenlerce ve eleştirmenlerce eleştirilir. Tasarımda denge veya dengesizlik olması gerekir. Overdesign'da ikisi de yoktur, aşırılık vardır. Bir gün gelir ve "Aşırılık da tasarımın bir parçasıdır." diyen bir akım çıkarsa, belki o gün overdesign da doğal karşılanabilir ve eleştirilmez. Ancak İngilizce'de "taste" denilen ve insanın varoluşundan bugüne kadarki hemen hemen tüm zamanlarda var olan beğenme alışkanlıklarımız yüzünden, aşırılık hep marjinal kalmıştır.
  • Paylaş
Aşırılık bazı durumlarda kültüre, coğrafyaya da bağlı. O yüzden kısıtlayamayız. Genelde bizler Avrupa ya bakıyoruz. Ama dünya 5 kıta dan oluşuyor. Çok çok farklı medeniyetler var. Önemli olan yapılan iş yapanın ve yapılan yerin, kültürün, zamanın, ruhunu taşıması. O ruhu hissedince, gerçek tada ulaşılıyor. Müzik gibi düşünmek lazım. Ama tasarımın içine biraz ruh yoksa, o iş zanaat olur.
  • Paylaş
Overdesign mimarlıkta da var mıymış, ilk defa gördüm... Mimarlarımız yazdığına göre varmış demek ki. Mühendislikte overdesign gereğinden fazla malzeme kullanılarak bir yapının gereğinden sağlam yapılmasıdır. Her mühendislik eseri zaten biraz overdesign olmak zorundadır. Felsefemiz gereği gereğinden biraz daha sağlam tasarlarız ama birazın da bir ölçüsü olur. 28'lik değil de 32'lik demir kullanırsak biraz olur genelde ama 28'lik yerine birazı arttırarak 36'lık demir kullandığımızda artık biraz sınırları aşılmış ve overdesign yapılmış olur. Mühendislik gereken sağlamlığı en ekonomik şekilde sağlama işidir. Kullandığımız demir miktarı burada oldukça gayri iktisadi olacağından eleştirilir, projemiz kuvvetle muhtemel geri döner. Overdesign her zaman kötü de değildir. Mesela Mısır piramitlerinin hepsi overdesign'dır, yüzyıllardır yıkılmamış, hasar görmemişlerdir ve hatta Giza'dakiler dünyanın yedi harikasının arasına girmiştir. Sonuçta overdesign'ı belirleyen en önemli faktör kaynak miktarıdır...
  • Paylaş
Beyaz renk çoğu tanımlar da temiz,saf olarak algılanır ama bebek odası tasarımda başka hiçbir renk kullanmadan imal edilen ortamın, bebeğin zekasında olumsuzluk yarattığı sölenir. Kırmızı can alıcı, heyecan verici bir renktir ama bir odanın tavan ve döşemesi de dahil olamk üzere kıpkırmızı olduğunu varsayın bir de aynı odanın sadece bir duvarının hatta onun da bir kısmının kırmızı boyandığını var sayın. Doğru gibi görünen bir kararın yanlış uygulanmasından ibaret bir tanımdır overdesign. Başka bir açıdan sadece görsel üzerinden tasarım üretme alışkanlığı içinde baz alınan veya esinlenilen örneğin; özü anlaşılmadan sadece bir öğesinin hatalı tekrarı da aşırı tasarıma sebep olabilir. Kısacası ketçaplı makarna güzeldir ama kimse sadece ketçap yemeyi tercih etmez. Ketçapla makarnanın dengesini ise ancak maharetli biri tutturabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1176 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt