Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun programlama ve modelleme yaparken hangi programlama dilleri ve tasarım yazılımlarını önerirsiniz?

C++ oyun ve oyun motoru geliştirmek için kullanılan en yaygın dildir, dünya'da tanınmış birçok oyun programcısı (John Carmack bir örnek) C++ kullanır. Bunun sebebi C'den sonra makinaya en yakın dil olması ve Object Oriented programlamaya olanak sağlamasıdır. Tasarım olarak 3D oyunlardan bahsediyorsak Blender'i tasarım için kullanabilirsin. Yine 3D oyunlar için Direct3D mi yoksa OpenGL mi kullanacağına da karar vermelisin. Windows ortamında Direct3D'nin performansı OpenGL'e göre yüksektir. Zira Direct3D Microsoft'a ait bir API. Fakat OpenGL platform bağımsız bir API'dir, yani yazdığın oyunu bir cep telefonunda da oynanabilir kılar ve mobil piyasasında da OpenGL'in sözü geçer.

Open Source oyun motorları da var piyasada, ve hatta çok ünlü oyunlardan Doom3 ve Crysis'in bile resmi olarak oyun motoru kodları kullanıma ve geliştirmeye sunulmuştur (eğitimsel ve gelişimsel amaçlı kullanım için özgür fakat ticari amaçlı kullanılacaksa telif hakkı için ilgili firma ile iletişime geçilmesi gerekiyor). Bu oyun motorlarını da inceleyerek fikir edinilebilir.
  • Paylaş
Oyunlar 2D yapmak için size Gamemaker 8. 0 'ı önerebilirim şahsen benimde yaptıgım birçok oyun var . Eğer 3D oyun yapacaksanız size Unity3D yi önerebilirim gerçekten iyi işler çıkarta biliryor.

Modelleme yapman için 3DsMax , Blender 'ı önerebilirim bu programlarda animasyonlarda yapabilirsin ama "bunlar zor ben daha asit birşeyler yapmak istiyorum" dersen 3Dwings i kullanabilirsin.

Bu söylediklerimin Youtubede dersleri bolca bulunmakta
  • Paylaş
Yeni başlayanlar için Microsoft'un kaynaklı XNA (Not: Microsoft güncellemeyi durdudu) ve Mono destekli Monogame, tavsiye edilebilecek frameworklerden. Oyun programlama da programlama dili tek parametre değildir. Kullanacağınız API (OpenGL, WebGL, DirectX) , framework (XNA, Mono) ve motor (ör: Unity3d) farklı parametreler olarak karşımıza çıkmakta. Yeni başlayanlar mümkün mertebe mevcut bir motor veya framework'u temel alıp kolları sıvamalı.
  • Paylaş
C, C++ ve free game engine'lar mesela Panda3D, Unreal Engine vs. Sonra bu engine'ların kendilerine ait script dilleri olur onlarıda öğrenmen gerekir. Modelleme kısmında çoğu iyi engine tasarım platformuyla gelir. Unity2D'de görmüştüm onun 3D side var ama paralı
  • Paylaş
Microsoft teknolojileri ile oyun geliştirme için C#. NET ile XNA Framework'ü kullanılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR