Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun teorisi nedir? Kim bulmuştur?

Oyun teorisi için 'Özellikle sosyal bilimlerde stratejik karşılaşmaları modellemeye yarayan matematiksel bir araçtır' tanımlaması yapılır.

Oyun teorisi;ekonomi,hukuk,endüstri,politika,işletme ve bazı bilimler için faydalı gelişmelere yol açmıştır.

Aslında oyun teorisinin yolu John von Neuman'ın 1928 yılında yazdığı bir makaleyle açılmış kabul edilir.

Ardından satranç ve briç gibi oyunlarda oyuncuların davranışlarını inceleyen John von Neuman ve Oskar Morgenstern; 'Oyun teorisi ve ekonomik davranış' adlı kitapla rekabetçi ve işbirlikçi oyunu inceleyip 1944 yılında ekonomi alanına taşımışlardır.

Daha fazla bilgi için oyunteorisi.com'u önerebilirim,ordan teorinin bir çok örneklemesine ve tarihine ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
Oyunlar teorisi günümüzde Felsefede ,ekonomide, fizikte ve matematikte kullanılsa da buluşlar, matematikçilere aittir. İlk olarak bunu ortaya atan Macaristanlı Matematikçi John von Neumann (1928) dır. Ardından Neumann ve Morgerstern , 1944 yılında beraber yayımladıkları bir makale ile rekabet problemini rekabetçi (sıfır toplamlı)  ve işbirlikçi durumlara göre formüle etmişler ve bu teoriye 'Oyun Teorisi' adını vermişler.

Daha sonra john Forbes Nash hem rekabetçi hem de işbirlikçi durumlara göre kullanabilecek bir 'Denge ' kavramını ortaya çıkaracaktır.Bu dalda da Matematikçi olmasına rağmen Nobel Ödülü kazanacaktır. Hatta bahsedilen Matematikçinin 2001 yılında hayatını konu aldığı A Beautiful Mind ( Akıl Oyunları) filmi de yayınlanacaktır. 

Bir oyun teorisinde kullanılabilecek bazı terimler ,Oyuncular, Stratejiler, Ödemeler ve kazançlar ,Ödemeler Matrisi, Oyunlar , Tam Stratejiler,Karma stratejiler, beklenen Değer vs gibi Matematiksel kavramlardan oluşur. Daha detaylı blgi için wikipediadan inceleyebilirsiniz. 
Her ne kadar matematiksel bir buluş olsa da en çok kullanıldığı sektör, Ekonomidir.

  • Paylaş
Oyun teorisini örgütün stratejik hamlelerinde kullanıyoruz biz Halkla İlişkiler öğrencileri. Ekonomik kazanç mantığıyla ortaya çıkmıştır, örgüt stratejisinde hem kendi için hem de karşıdakinin lehine/aleyhine sonuçlar almak için bir program yürütür. Ya kurum ve müşteri kazanır ya kurum ve müşteri kaybeder ya kurum kazanır müşteri kaybeder ya da müşteri kazanır kurum kaybeder :)) Oyuncular belirlenir stratejiler oluşturulur ve eyleme geçilir. Biz halkla ilişkilerciler genelde kazan kazandır mantığıyla hareket etmekteyiz. Bir sorunu öyle bir stratejiyle yönetmek gerekir ki hem kurumun çıkarlarını hem de bireyin çıkarlarını sağlamak gerekir. Eğer günlük hayatta büyük kurumsal firmalara bakarsanız olayları nasıl dengelediklerini görebilirsiniz. Örgütsel davranış, endüstiryel sosyoloji , endistürüyel psikoloji disiplinlerinden haberdar olan kişiler daha çok fazla tercih edilmeli kanımca.  
  • Paylaş
1

Gökhan Örün, soru peki bilinen herhangi bir oyun kuramı yöntemi/prosedürü kullanıyor musunuz yoksa sadece mantık ile mi bir sonuca varıyorsunuz?