Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun ve Oyun Motoru yazmak için hangi dili öğrenmeliyim?

Merhaba arkadaşlar ben oyun ve oyun motoru yazmak için uygun güçlü ve kolay bir dil arıyorum. Şu an için tek kişiyim. Sizce hangi dili öğrenmeliyim. -Barış Ekinci-Düzenle
Tam olarak bilmiyorum ama genelde galiba c++ kullanılıyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan. Açık kaynaklı oyun motorlarını inceleyebilirsin..Veya oyun motoru geliştiren bir şirkete mail atabilir bilgi alabilirsin..
  • Paylaş
C ve C++ oyun için başka olmaz. Arasıra Assembly de gerekebilir ama 3d oyun yapmak gibi bir fikrin varsa free oyun motorlarını dene. Oyun motoru yazmak o kadarda basit bir iş değil. Level tasarlama, kurgulama, grafiklerin tasarlanması ve bunların programlanması bir oyun için bu aşamalardan geçiyorsun birde buna oyun motoru yazmak gibi çok zor bir iş ekleme bence
  • Paylaş
Oyun ve/veya oyun motoru yazabilmek için programlama dilinden ziyade programlama yaklaşımlarını öğrenmek ve çok iyi kavramak gerekir. Object oriented programming öğrenmenizi tavsiye ederim.

Kendi oyun motorunuzu yazmak içinse herşeyden önce fizik, geometri, calculus, discrete mathematics ve graph theory derslerini herhangi bir kaynaktan mutlaka almanızı öneririm.

Dil konusuna gelince C++ oldukca güçlü bir dil. Ama hedefine giden yol dil uzmanlığından geçmiyor, saydığım eğitimlerin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Başarılar dilerim... .
  • Paylaş
Tabiki de en meşhur olanı C++ Bana sorarsan C++'ı öneririm gayet güzel oyun motorları yaparsın. Bunun dışında bazı bazı kütüphanelerde bilgi edinerek daha güzel sonuçlar çıkartırsın. Mesela DirectX ve OpenGL gibi kütüphanelerde uzmanlaşabilirsin.
  • Paylaş
Kardeşim daha yeni başlıyosan benden bir tavsiye sakın algoritma öğrenmeden kod falan yazmaya başlama oyun dili yazmadan nasıl bir algoritma izlenir diye bir araştır bence yok ben algoritma yazmadan öğrenirim dersen eyvallah o zaman kolay gelsin bir de öğrenmek istediğin dilin mantığını öğren o zaman daha zevkli olacak
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1594 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt