Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyun yapmak isteyen birisi hangi yolu izlemelidir?

Oyun yapmak isteyen birisi ilk öncelikle kullanacağı teknolojileri belirlemelidir. Ben mesela bu işin içindeyin Open Source(Kaynak kodlu) teknolojileri kullanıyorum. Bu sayede kimseye bağlı kalmıyorum. Örneğin; Unity3D kullanan birisi mutlaka bazı yerlerde kısıtlanacaktır. Sana önerim teknolojiler bunlar;
Programlama Dili : C/C++ // Kodlabın C++ kitabını öneririm.
Oyun Motoru : Ogre3D // ogre3d.org/
Fizik motoru : Bullet // bulletphysics.org
Ses motoru : FMOD // fmod.org/

Bir de kendine sağlam bir ekip bulman gerekir. Başlangıçta 3-4 kişi yetebilir. Verdiğim teknolojileri araştır. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
  • Paylaş
Bence ilk olarak güzel bir hikayeye sahip olmalısın, karakterleri, mekanları her detayına kadar kafanda canlandırıp, kağıt üzerinde incelemelisin. Bu aşamaları geçtikten sonra, yapım aşamasına geçmelesin. Youtube da "unity tutorial for beginners" başlığı ile bir sürü kaynağa ulaşacaksındır. Şimdiden başarılar dilerim.
  • Paylaş
Barış arkadaşımızın dediği şekilde yaparsan bu işi öğrendiğinde gerçekten her platformda rahatlıkla yayınlayabileceğin ve tasarım özgürlüğünün ucu bucağı olmayan bir yetenek sahibi olursun. Lâkin, böyle zor kısımdan başlayarak bu işe girişebilmek için üstinsan motivasyonuna ihtiyacın var. Bu konuda motivasyon sağlayabilirsen arkadaşın dediği yolu takip etmeni öneririm.

Ben şahsen böyle bir motivasyona sahip olmayan bir insan olarak o kadar derinden giremedim olaya. Tam tersi bir yol izledim, kısıtlı olanaklar sunan kolay oyun yapım yöntemlerinden başladım ve ters istikamette zaman içinde daha çok şey öğrenerek daha özgür olduğum programlama şekillerine doğru yöneldim.

Eğer sen de böyle bir yön izlemek istersen oyun yapmaya başlama noktan Game Maker olmalı. Algoritma ve tasarım mantıklarını öğrendikten sonra script dillere geçebilirsin. Örneğin flash ya da javascript oyun motorlarına geçiş yapabilirsin ve sonrasında arkadaşın sözettiği Ogre 3D gibi çok daha geniş imkanlara sahip bir C++ oyun motoruna. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

166 Görüntülenme11 Takipçi3 Yanıt