Bilmek istediğin her şeye ulaş

Oyuncu veya Müzisyen olabilmek için illa eğitimini mi almak gerekir?

İnsanın içindeki yeteneğe, isteğe ve sevgisine bağlı birşey olsa gerek. Düzenle
Eğer kişi gerçekten kendini iyi yerlerde görmek istiyorsa EĞİTİM ŞARTTIR.
  • Paylaş
Oyuncuları bilmem ama müzisyen olunmaz doğulur zaten. Klasik çalmak istiyorsanız tabii ki eğitim almak yolunuzu kısaltacaktır ama diğer tarzlarda eğitim şart değil. Jimmy Hendrix ya da Carlos Santana gibi üstatlar sıfır eğitimle oldukları müzisyen olduklarına göre yeteneğiniz, azminiz ve en önemlisi gerçekten iyi bir enstrümanınız varsa siz de olabilirsiniz. Enstrüman çalmak istiyorsanız öğrenci ya da başlangıç enstrümanı diye satılan kötü enstrümanlarla başlamamanızı tavsiye ederim. Her başlangıç zordur, kötü bir aletle yapılan o zor başlangıç çok daha zor olur. Zaten Jimmi üstada iyi gitarist olmak için ne yapılmalıdır diye sorulduğunda "Önce iyi bir enstrüman alınır" diye cevabı yapıştırmış.

Oyuncu olmak için de amatör ya da BKM gibi kültür merkezi dahilinde olan tiyatrolarda çalışarak işe başlayabilirsiniz, merak etmeyin çok yeteneksiz değilseniz onların da kapısı size açık olacaktır. Bu konuda aslında sayın hocamız Belgi Saygı (@belgisaygi) size daha iyi yardımcı olabilir.
  • Paylaş
Oyunculuk hakkında pek bir bilgim yok Müzisyenliğe gelirsek müzik hem içinde olmalı biraz yeteneğin olmalı eğitim almadanda kendi kendine öğrenebilirsin tabiki ama bir yere kadar oda onun dışında iyi bir yere gelmek istiyorsan armoni eğitimi, şan dersi vs. gibi dersler alabilirsin ama diyorsanki ben cafe müzisyeni olmak istiyorum kendi kendine yetecek kadar öğrenebilirsin
  • Paylaş
Her ne iş olursa olsun, kanaatimce eğitim gereklidir. Oyunculuk ve müzik için durum farklı olmamasına rağmen, ayrıca o yönde hususi bir yetenek de gerekir diye düşünüyorum, salt eğitim yeterli olmaz. Ayrıca, artık günümüzde her işi yapan ve hatta iyi yapan çok sayıda insan var, çıta artık daha yüksekte ve eğitim önemli bir farklılık oluşturuyor. Dünyanın mevcut kurumsallaşmış yapıları da bunu zorluyor gibi, ne kadar iyi müzisyen olursanız olun ilk kurumsal muhatap oluşta insanların sizi algılayabilmesi için ilk sorgulanan özelliğiniz eğitim durumunuz olmakta.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

78 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları