Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özel günler (Anneler günü,Kadınlar günü vs.) neye göre belirleniyor? Ne zaman olacağını belirleyen kıstaslar var mıdır?

Özel günler her zaman bir olay sonucu ortaya çıkmıştır.Belirli kıstasları olmamıştır.Bakınız:

Anneler günü:1866 yılında Amerika'da Arina Jarvis çok sevdiği annesini kaybetti.Bu ölüme bir türlü alışamadı aradan 1 yıl geçtikten sonra arkadaşlarını evinde topladı ve yılın bir gününü annelere ayıralım dedi.Arkadaşları bu fikri beğendi ve hemen belediye başkanına gittiler.Başkan bu fikri beğendi ve Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününü annelere armağan etti.

Babalar günü:1910 yılında Washington'da John Bruce Dodd hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına armağan eden babasına özel bir gün vermek istedi.Babasının doğum günü 5 haziranın babalar günü olması için çalışmalara başladı.Ancak ilk kez 19 haziranda Amerika Birleşik Devletleri başkanı Calvin Coolidge desteğiyle kutlandı.

Kadınlar günü: 8 mart 1857 yılında New York da 40.000 e yakın dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışmak için grev yaptı.Bunun sonucunda polisler işçileri fabrikaya kilitledi.Daha sonra yangın çıktı.Bu yangında 129 kişi hayatını kaybetti.Bu ölen kadın işçilerin anısına 8 mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandı.

Öğretmenler günü:Bu gün Mustafa Kemal Atatürk tarafından öğretmenlere armağan edilmiştir.Yeni bir devletin yaratılmasında öğretmenlerin büyük katkısı olduğunu düşünerek bu günü armağan etmiştir.

Yılbaşı:Eskinde Roma takvimine göre yılbaşı 1 mart olarak kabul ediliyordu.Çünkü 10 ay vardır.Daha sonra ocak ve şubat aylarının eklenmesiyle 1 ocak,Julius Caesar tarafında yılbaşı olarak duyuruldu.Tüm dünyada 1 ocak yılbaşı olarak kabul edilir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

760 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları