Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özel hastanelerde değişmesini istediğiniz, memnun kalmadığınız durumlar nelerdir?

Özel hastanelerde çalışanların memnuniyetsizliğine dair bir fikrim yok. Herhangi bir tanıdığım ya da arkadaşım bulunmuyor özel bir hastanede çalışan.
Yalnız bütün personelin (hizmetli çalışanlara ve en üst düzey doktorlara kadar) hastaya davranış konusunda özel eğitimler alması gerektiğinden bahsedebilirim. Bu devlete bağlı sağlık kuruluşları için de fazlasıyla geçerli elbette.
Yenidoğan, çocuk, orta yaşlı ve yaşlı hastalara ayrı ayrı nasıl muamele edilir, "hasta psikolojisi nedir? " gibi belirgin bir şekilde ayrımlandırılmış çok sıkı eğitimler verilmelidir.
Temeli Tıp fakültelerinde verildiğini bildiğim bu eğitimlerin ayrıca uygulamada çok önem verilerek daha ince ayrıntılarıyla aktarılması gerektiğine inanıyorum.
Kimi doktorların hastaya yaklaşımları konusunda hastaların rahatlıkla istek ve şikâyette bulunabileceği birimler oluşturulmalı ve şikâyetler takip edilebilmeli ve hasta "boşverilmişlik" duygusuyla asla karşılaşmamalıdır.
Doktor ve hasta personelinin de elbette insan hakları kapsamında yapabilecekleri ve gösterdikleri davranışlar en tarafsız ve dikkatli değerlendirme kurullarıyla incelenmelidir. Kimsenin kimseyi rencide etmediği, çalışma düzeninin bozulmadığı ortamlar, hem hastane çalışanları hem hastalar bakımından belki de sağlanması en önemli ve gerekli durumdur.
  • Paylaş
Genellikle önemli derecede memnuniyetsizlik yoktur sanıyordum ama ufak bir araştırmada sikayetvar.com 'da şu liste çıktı karşıma : sikayetvar.com/kategori/saglik . Belki cevap niteliğinde olabilir.
  • Paylaş