Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özel şirketler için not ortalamasının önemi ne kadar büyük? Kendini geliştirmek mi ortalama mı ön planda?

Bu biraz teferruatlı bir konu şimdi kpss denilen olayda yani devlet kısımlarında ortalama işe elbette yaramıyor. Özele gelince bazı firmalar not ortalamasından çok kendi sınavlarına bazı firmalar etkin olma faal olma durumuna bakar bazı firmalar not ortalamana bakar ama genelleme asla yapılmaz. En basitinde microsoftun sahibi Bill Gates elemanlarını hep en tembel olanlara göre seçmiştir. Sebebinede uzun işleri daha pratik kolay yoldan çözmek istemeleridir demiştir. O yüzden sen kendini geliştir ve sen firmayı al firma seni değil.
  • Paylaş
Ben farklı bir açıdan yaklaşmak isterim.
Bir kişiyi istihdam etmek için not ortalamasına bakan bir işletme yöneticileri ile birlikte çalışılmaz.
  • Paylaş
Ortalamanın önemli olduğu yerler yurtiçinde yapacağınız yüksek lisans programlarıdır. Bazı kurumsal firmalarda da bakılabilir. Tabi benim bildiğim kadarıyla. Ayrıca pek çok işletme yetkilileri tecrübeye ve neler yapabildiğimize bakar. O yüzden kendini geliştirmek daha önemli derim.
  • Paylaş
Bir bilgiye sahip olmakla o bilgiyi kullanmak arasında dağlar kadar fark vardır.not ortalaması tamamen tıraş. Sen patron olsan karşında kitapları ezberlemiş, çözümü hep formüllerde arayan, zamanla özgüvenini kaybeden bir eleman mı isterdin, yoksa not ortalaması normal olup, çözüm arayan, şöyle mi yapalım, böyle mi yapalım, aktif, canavar gibi bir eleman mı işe alırdın, , özel sektör birazda asketlik gibidir. 3K kuralı geçerlidir. KONUŞMA , KARIŞMA, KAYTARMA : D
  • Paylaş
Kendini geliştirme not ortalamasını önündedir genel olarak özel şirketlerde. Bizim dönemimizde (2000'lerin başı) kurumsal şirketler bu konuda daha hassastı. Ama daha küçük boyutlu şirketler daha çok neler yaptığınıza ve neler biliyor olduğunuza bakar.
  • Paylaş
Artık pek çok kurumsal firma, not ortalamasından çok kişinin kendisini ne derece geliştirdiği, ne derece aktif bir öğrencilik geçirdiğiyle ilgilenmekte. Bunu daha önce girdiğim bir çok mülakat ve sohbet ortamında duydum/yaşadım.

Kişi öğrenciliği sırasında hangi eğitimlere katılmış, hangi konularda araştırma yapmış, kendisini geliştirmiş, hangi öğrenci kulüplerinde aktivitelere katılmış, bu kulüplerde ne denli aktif olmuş gibi durumlar artık daha ön planda.
  • Paylaş
Sıfır eleman alımı için sırasıyla müstakbel elemanın sunumuna, okuduğu üniversitenin kalitesine ve not ortalamasına bakılmalı ama tecrübeli eleman alımında sırasıyla çalışılan firmaların kalitesi, yapılmış olan işler ve mezun olunan okul etkili olur.
  • Paylaş
Özel şirketler not ortalamandan çok CV'ne yazdığın içinde bulunduğun ya da geliştirdiğin projelere ve iş tecrübene bakarlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1423 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt