Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özel üniversiteye burslu gidildiğinde bursunu kolayca kesebilirler mi? Hiç burs kesmeyen üniversite var mıdır? Varsa hangileridir?

Özel üniversiteyi burslu kazandığında öğretmenlerin senden para almak için bilerek dersten bıraktığına dair duyumlarım oldu. Gerçekten böyle mi oluyor?Düzenle
Arkadaşım bende özel bir üniversitede burslu okuyorum. Öyle düşündüğün gibi dersten kalınca burs kesilme olayı yok. Her üniversitenin belli barajları var mesela 4 üzerinden 1.80 ortalama tutturamazsan kesiliyor bazılarında. Bazı üniversiteler 4 senelik bir bölüm için 6 yılda bitirme imkanı sağlıyor 7 yılda bursunu kesiyor... Onları iyi araştır ama bursu kaybetmek için özel bir başarı sağlamak lazım :) Bursun hemen kesildiği durum disiplin cezası aldığın durumlar oluyor.
  • Paylaş
Atıyorum bir dersten kaldın, yaza bütünlemeye girdin yine geçemedin bunun yanında dönem notunda belli bir puanın altındaysa bursunu kesebilirler. Artık sistem eskisi gibi değil. Ben araştırdım ve böyle öğrendim. Üniversitelerin sitelerine girip daha detaylı bilgi alabilirsin. Sanırım Yeditepe Üniversitesi'nde kesilmiyormuş. Bu sene tanıtıma geldiklerinde söylemişlerdi böyle bir şey.
  • Paylaş
1

Beril, "öğretmen bana taktı beni dersten bıraktı" gibi şeylerle karşılaşılıyor mu bir bilginiz var mı peki? Üniversitelerin kendi sitelerine güvenmiyorum tamamen kendilerini reklam amaçlı olduklarından bazı kelime oyunları yaparak kendilerini çok iyi gösterdiklerini düşünüyorum.

Parana güveniyorsan git yoksa sıkıntı yaşarsın
  • Paylaş
Ben devlet üniversitesinde okudum ama bildiğim kadarıyla iyi öğrencinin bursu hiç kesilmiyor. Derslerine giren, günlük çalışan, kalmadan geçen ve okulu zamanında bitirenler problemsiz mezun oluyorlar.
  • Paylaş
Belirli kalma ders sayın vardır ve yıl sonu belirli ortalaman vardır bunların dışına çıkarsan keserler. Hiç burs kesmeyen üniversite tabii yok. Her üniversite keser şartlara uymazsan.
  • Paylaş
İstanbul kültür üniversitesi 7 yıl kesintisiz burs veriyo. fakat bak asla bursunun kesileceği bir üniversite tecih etme. gerekirse üniversityi kazanma gerekirse ek kontejanlarla gir ama asla bursunu kesen bir üniversiteye girme. çünkü olurya sınıfındaki hoca cinslik yapar. var öyle cisnler. ve mümkünse özele de gitme. özel olması güzel olması anlmına gelmiyor. kolay olduğu anlamına hiç gelmiyor. en azından ben kültür ikt öğrencisi olarak böyle düşünüyorum.
  • Paylaş
Bunları ösym kılavuzlarındanda öğrenebilirsin. Ancak eğer ekonomik durumun iyi değilse o ortama girmeni önermem. Hem çevrendeki insanlar canını sıkar hem de özel üniversitede yemek başta olmak üzere bir çok sorun ortaya çıkar. Ben YTÜ de 2 liraya doyarken sen 10liraya bir tabak makarna ile yetinmeye çalısırsın
  • Paylaş
Arkadaşım bence sen işini sağlama al devlet üniversitesine kapağı at. Sonuçta her ilde en az bir tane devlet üniversitesi bulunuyor kendini strese sokmanın bir gereği yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3138 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt