Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özel üniversiteye gitmeye değer mi? Devlet neden hep daha iyi? Özelde dışarıdan burs alman zorlaşıyor mu?

Günümüz de birçok vakıf var ve bunları belirli üniversitelere verebiliyor. Hangi üniversiteye gitçeğine bağlı olarak vakıflara başvurabilirsin. Bir Türkiye gerçeği daha var burs da bile ihtiyaca değil sadece torpile bakıyor çoğu yer.
Kaliteli özel üniversitelerde var tabi ama öğrenci profili yerlerde malesef
  • Paylaş
İstanbul için konuşmak gerekirse ve bir devlet üniveristesini tutturamıyorsanız İstanbul'da özel üniversite yazın derim.Neden derseniz büyük şehirler hariç devlet üniveristelerinde verilen eğitim daha çok akademisyenlerin keyfine bağlı kalıyor. Onalrı denetleyenler daha insiyatifli davranıyor. Bu da eğitimin kalitesizliğini göz önüne vuruyor malesef. Bu yzüden İstanbul için devlet üniveriste olmuyorsa burslu vakıf yazmanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Birçok özel üniversite birçok devlet üniversitesinden daha iyi durumdayken sorudaki önerme yanlış olmuş. Soru sorarken yönlendirmemeye dikkat etmelisiniz. Devlet hep daha iyi değil hatta ülkenin en iyi üniversitelerine baktığınızda korkarım özellerin daha fazla olduğunu göreceksinizdir. (Bilkent, TOBB, Sabancı, Koç vb)
  • Paylaş
Sorularına sırasız cevap vereceğim. Devlet hep daha iyi değil. Mesela Bilkent e gidersin aldığın eğitim pek çok devlet üniversitesinden iyidir Ankara bazında. Çankaya ise burslu tutuyorsa dahi gitme Gazi ye git daha iyi derim. Anlayacağın mukayese yapacağın okullara göre durum değişiyor.
Özele değer mi değmez mi? Biraz önceki paragrafta buna da cevap vermiş oldum. Şunu da belirteyim 'arkadaş ben 4 sene ders çalışacağım' diyen biriyseniz kafanıza göre takılın derim.
Eğer sorunuzu doğru anladıysam devlet bursundan bahsediyorsunuz. Bilmemekle beraber tahminim o ki; özele paralı gidiyorsanız burs alamazsınız. Zira işin mantığına aykırı.
  • Paylaş
Değip değmemesi üniversiteye göre değişir adı çok duyulmuş bir bilkent üni ya da bilgi üni ile adını ilk kez duyduğum canik başarı'nın aralarında çok büyük fark olacağını düşünüyorum. Üniversiteleri çok iyi araştırmalısınız ve bir kaç öğrenci ile görüşüp fikirlerini almalısınız. Devlet hep daha iyi diye de bir şey yok. Bir Boğaziçi Üni. Var bir Hakkari Üni var. Devlet üniversitesi diye bütün devlet üniversiteleri standart bir düzeyde değiller. Her yerin ortamı, dersleri, öğretmenleri, imkanları değişir.
Eğer özelde burslu okuyorsanız, dışarıdan alınan bursların çoğunda başka bir burs almama şartı var o yüzden biraz zorlaşabilir. Burslar tam olarak hangi şartlara göre veriliyor bilmiyorum rastgele mi yoksa insanların bütçesine göre midir bilmiyorum. Eğer insanların bütçesine göreyse ve burssuz okuyorsanız zorlaşabilir. Ama emin de değilim bu benim kendi fikrim.
Kısacası sizin sorunuz çok fazla genel ve üniversite konusu bu kadar genel değil her yere göre değişir, teker teker yazacağınız üniversiteleri ve alabileceğiniz bursları araştırmalısınız.
  • Paylaş
ABD de Özel üniversiteler çokdaha iyi. Ülkemizde ise henüz daha bebeklik aşamasında olduğu için başarı sıralamasında daha aşağılarda. Ben ce gelecekte çok daha başarılı olacaklar. Öncelikle şurada bir problem var gibi ÖZEL ÜNİVERSİTE demek yanlıştı bunu insanlara böyle popaladılar VAKIF ÜNİVERSİTESİ olmalıydı. ÖZEL kelimesi Ülkemizde biraz yanlış hisler ortaya çıkarabiliryor.
  • Paylaş
Kıbrısa gitme başka nereye gidersin git her devley üniversitesi iyi değil bide Okan üniversitesi hakkında hiç güzel şeyler duymadım şu ana kadar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

655 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları