Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgül öğrenme güçlüğü nedir? Tedavisi ya da düzeltilmesi için neler yapılabilir?

''Disleksi'de denilebilir. Özgül öğrenme güçlüğünü tanımlamak gerekirse; bir çocuğun zekası normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesidir. Adından da anlaşılacağı gibi konuşma, yazma ve okumada görülen güçlük şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Öğrencinin zihinsel yeteneği olmasına rağmen akademik yeteneğin zayıf olması özgül öğrenme güçlüğünün temel özelliğidir. Disleksi olan öğrenciler şekil ve pozisyona dayalı karıştırmalar yaparlar. Örneğin; 'p' harfini 'd' görmesi gibi... Düzeltilmesi için yapılabilecek birkaç öneri sıralayabilirim. Öğrenciye başarabileceği ölçüde ödevler verilmelidir. Aynı şekilde başarabileceği sorumluluklar verilmelidir ki böylelikle öğrencinin kendine güveni de artacaktır. Öğretim sürecinde ise ilk olarak harfler öğretilmeli daha sonra harflerin birleşmesinden hece ve kelimeler ortaya çıkartılarak öğretim yapılmalıdır. Daha fazla bilgi için:
taniozelegitim.com.tr/ogrenme-guclugu.htm
  • Paylaş
4

Hakan, Teşekkürler. Kesin bir tedavi olmadığı ancak zamanla daha iyiye gidileceği eğitimle okuma, matematik gibi konular da duzelme olabileceği konuşuluyor. Bu aynı zaman da hayat boyu belli başlı konular da bi sıkıntının yaşanacağı anlamına gelir mi?

Şeyda Nur, Disleksi olan öğrenciye öğretilen bilgiler pekiştirilmediği sürece sorunlar doğabilir. Ancak disleksi başarılı olmaya engel değildir. Örneğin; Einstein, Mozart, Beethoven, Leonardo da Vinci'ye kadar bir çok dahinin yaşadığı bir rahatsızlıktır disleksi. Erken teşhis yani zamanında ve doğru müdahale bu yüzden çok önemli. Disleksi zekadan bağımsız bir sorun ama zekanın doğru şekilde kullanılması önünde engel oluşturuyor. Yaşam boyu, doğru eğitimle sıkıntılar en aza indirilebilir.

Hakan, Cikardigim ders; sabır, ilgi, takip,sureklilik ve destek almak gerektiği oldu yazdiklarïnızdan, sağolun, eksik olmayın

Şeyda Nur, rica ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

779 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt