Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgün tasarım diyebileceğiniz otomobiller hangileridir?

Dikkat ediyorum da, son yıllarda özellikle otomobil kaporta tasarımları birbirine benzemeye başladı. Acaba bu benzerlikler tesadüf mü, yoksa birbirlerinden mi esinleniyolar? Bunlar birer esitnti ise, esintiyi başlatan, yani özgünü yapan firmalar ve modelleri hangileri? (özgün tasarım deyince belki akla başka manalar gelebilir ama bu soruyu böyle sorabildim, yine de siz konuyu algıladığınız gibi cevaplayın lütfen)Düzenle
Geçmişten günümüze ilgimi çektiği kadarıyla cevap vereyim isterim. (Ford T Modeli atladığım düşünülmesin ona bambaşka bir başlık ayırmak gerekir... : ) )

1. Volkswagen Bettle (Kafer, Type 1)
Volkswagen Type 1, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in 1938-2003 'e kadar ürettiği ekonomik otomobil modeli. 21, 5 milyondan fazla (21. 529. 464. Adet) satılan dünyanın en çok satan modelidir. Üretildiği 1938 yılında fiyatı 990 RM (Eski Alman para birimi) aracın ana hatlarının tasarımı Hitler'in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır, ancak Ferdinand Porsche'nin orijinal tasarımı üretime geçmiş halinden daha basitti, onun üretim haline kavuşturan detayları ise Adolf Hitler tasarlamıştır. 1131-1584 CC Lik 4 zamanlı otto motoru 18Kw 40 beygirlik güç üretmektedir. 1974 yılına kadar Almanya'da üretilmiş daha sonra üretim Meksika ve Brezilyada 2003 yılının sonuna kadar devam etmiştir. Yerine VW Golf üretilmeye başlanmıştır. Ağırlığı 730-900 Kg'dır. Direksiyonun ortasındaki resimde su kenarında bir kale ve köpek figürleri yer alır. Bu resimdeki su, arabanın su gibi aktığını, kale, arabanın sağlamlığını, köpek ise aracın sahibine bir köpek kadar sadık olduğunu temsil eder. Ayrıca ateş böceği Herbie adıyla bir film serisine (1969-2003) konu olmuştur (6 adet film 1 adet tv filmi) . Türkiye'de halk ağzıyla "vosvos" veya "kaplumbağa" olarak da tanınıyordu. Bu arabayı etkili kılan özelliklerinden en önemlisi hava soğutmalı boxer motorudur kanımca. Pekçok coğrafyada sorunsuz çalışan, çok dayanıklı bir motor ve dolayısıyla araba elde edilmiş olur.

2. Citroen DS
... Şu ana kadar yapılmış en eksantrik bi o kadar da aerodinamik otomobillerdendir. Direksiyonla beraber farları da döner, kontak kapatılınca yere yapışır, asfalt veya araziye göre yüksekliği ayarlanabilir (tam bir hidrolikharikası) . Bilimum klip (cose della vita) ve filmde (louis de funes'in çoğu filmi) boy göstermiş artiz bir arabadır aynı zamanda. İsmi, "de es" şeklinde okunur ki bu "déesse" (tanrıça) kelimesinin okunuşudur (bkz: harf oyunu) ... (ekşi sözlükten alıntıdır. "eksisozluk.com/citroen-ds--190539? P=1" )3. Renault Scenic
Renault, 1996 sonunda satışa sunduğu Scenic modeliyle otomotiv sözlüğüne "Kompakt Minivan" terimini eklemişti. Ardından Ford, Volkswagen ve Opel gibi markalar da bu sınıftan pay kapabilmek için birer birer temsilcilerini yollara çıkardı.4. Toyota Prius

Toyota Prius, dünyanın ilk seri üretim hibrid otomobilidir. 2005 yılında Avrupa'da yılın otomobili seçilmiştir. Boyutları, donanımı ve fiyatı itibarı ile orta sınıf bir otomobil olarak kabul edilmektedir.

Geleceğin motor teknolojisi olarak görülen hibrid sisteminde benzinli veya dizel bir motor ile elektrik motoru uyum ile çalışmaktadır. Mevcut hibridlerle aracın yüksek performansını benzinli motor sağlarken elektrik motoru yalnızca yardımcı bir işlev üstlenmektedir. Toyota'nın Hybrid Synergy Drive® adını verdiği sistemde ise aracın performansından ödün vermeksizin elektrikli motorun daha önemli bir rol oynaması sağlanıyor.

2006 yılında art arda üçüncü yıldır 1. 4 - 1. 8 litre motor kategorisinde ödül kazanan 1. 5 lt Hybrid Synergy Drive® benzinli motor, Toyota Prius'taki kullanımıyla En İyi Yakıt Tasarrufu kategorisinde de ödüle layık görüldü. Hybrid Synergy Drive®, 2004 yılında ikinci nesil Prius'la piyasaya sürüldüğünden bu yana her yıl bu iki kategoride birinciliği kazanıyor.

Toyota, 1997'den bu yana dünya genelinde 613. 300 hibrid araç satışı gerçekleştirdi. Prius satışları Avrupa'da önemli ölçüde bir artış göstererek 2004 yılında 8. 136 adetten 2005 yılında 18. 886 adede ulaştı.


5. Sürücüsüz Araba Teknoloji.

Trafik kazalarının yok edecek kadar azalacak olması, engelli insanların topluma adatasyonlarını çok çok yüksek oranlara çıkartacak olması, trafikte kaybedilen zaman kavramına yeni bir boyut getirmesi, diğer pek çok teknoloji entegrasyonu ile yaşamı oldukça kolaylaştırması, mekan önlerindeki vale mesleğini öldürecek olması veya makam şöförlerini işşiz bırakması gibi gibi akla gelmeyecek pek çok başlıkta sayısız değişikliğe sebep olacak bir teknoloji olduğunu düşünüyorum.

Benim özgünlükten anladığım bunlardır.


  • Paylaş
1

Deniz, Tasarım, araç gücü ve güvenlik benim için önemli, araç alırken ilk bunlara bakarım. Bu tarz spor otomobillere büyük ilgim var. Bu konuda sıradan bir koleksiyoner gibi araçları garaja terk etmemek lazım satın aldığım tüm otomobilleri hakkını vererek kullanmak lazım.

Ben corvette derim tek geçerim 5000 motor olsada benzini su gibi içsede gökgürültüsü gibi ses çıksada
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

338 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt