Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgür Suriye Ordusu kim tarafından kurulmuştur, desteklenmektedir ve kimlerden oluşur?

Özgür Suriye Ordusu Suriye'de kurulan, devlet başkanı Beşşar Esed ve rejimini devirmek için silahlı faaliyet gösteren, silahlı bir örgüttür.
2011-2012 Suriye çatışmaları sırasında rejimi devirmek isteyen, ordu mensupları ve silahlanan siviller tarafından, 29 Temmuz 2011 tarihinde Riyad-el Esad liderliğinde kurulmuştur. Siyasi kanadı Suriye Ulusal Konseyi'dir ve ona bağlıdır.
Üyelerinin büyük bir çoğunluğunu, Beşşar Esed'e bağlı Suriye Ordusu'ndan ayrılan asker ve subaylar oluşturmaktadır. Rejimi devirmek için silahlı gerilla mücadelesi gösteren grup, kendi iddiasına göre somut olarak hiçbir ülkeden destek almadığını belirtse de bazı Arap ve Batılı ülkelerinden hem askeri anlamda hem de maddi anlamda yardım almaktadırlar.
  • Paylaş

Az sonra söyleyeceğim şeyler belki çok uçuk gelecek ama aslında o kadar doğal ve normal ki.. Böyle bir oluşumu, bizzat Amerika kurdurtmuştur..Tek amacı bölgeye hakimiyet ve enerji yataklarına sahip olmak....Tabi bu, en genel bakış açısı...Yeryüzüne inersek ve halkı nasıl kandırdıklarını düşüneceksek; zaten dmeokrasi baanesini öne sürüyorlar..işte etkin kökenliği körüklüyorlar...Bunlara ne kadar aldanıp aldanmayacağımız önemli....Esad asla kötü bir siyasetçi değil.

Esadı sevmeyen yoktur Suriyede...

özgür suryie ordusunun ismine aldanmayın..yüzde 90 ı el kaide militanıdır..

hataya getirilen 10bin kişinin de en az 8bin i militandı...

savaş mavaş yok orada..sadece nato güçlerinin ve amerika desteğinin çıkarttığı savaşlar var...

ama esat hepsini temizledi...

  • Paylaş
2

Ahmet Kılıç, Madem ÖSO, ABD tarafından kuruldu, öyleyse neden 2 yıldır Esad'ı deviremiyor bu ÖSO. ABD bu kadar güçsüzdü de, biz mi fark edemedik? Nasıl oluyor da ülkesinde her gün yüzlerce insanı öldüren, yüzlerce insanı aç bırakan bir lider için "asla kötü bir siyasetçi değil" tanımını yaparsınız? Türkiye'de daha yeni 1 Mayıs dolayısıyla özgürlük özgürlük diye sokaklara düşen insanlar da ABD'nin militanı mıdır? Yoksa bu özgürlük arayışına sadece bizim ülkemizin hakkı var da, Suriye'de özgürlüğü kısıtlayan, ailelerini öldüren bir yönetici ülkede aslında çok sevilir ama özgürlüğünü isteyenler hep ABD'nin militanlarıdır öyle mi?

Karl Engelpert, El Kaide demeyeydin iyidi. Hamas da Hizbullah da saçma olurdu ama en azından kalabalık bir militan grubu var. El Kaide böyle bir yapı değil. El Kaide dedektörü yapıp dünyayı tarasan en fazla 500 adam bulabilirsin.

Elbette ÖSO'nun arkasında Türkiye ve batılı güçler var ve bunlar da kendi çıkarları uğruna destek veriyorlar. Ancak buna rağmen insanların özgürlük istemyelim, Esad'ın zulmüne boyun eğelim demelerini bekleyemezsin. Köprüyü geçene kadar eşşeğe dayı demektir bu, başka birşey değil ve haklıdırlar.

Çekirdeği Amerika tarafindan oluşturulmus esada karsi savasan silahli militanlardir. Neden Amerika? Bugun dunyada Amerikanin en buyuk dusmani el-kaidedir. Peki elkaideyi kim kurdu? Sovyetlere karsi amerika kurdu
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3679 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt