Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgürlüğümüz kimin elindedir? Devletin mi, ailelerin mi, yoksa kendimizin mi?

Kısaca özgürlük içimizde yani insanın kendi elinde.
 • Paylaş
@Kutlular dramatik bile gelse aslında çok net özetlemiş, güvenlik risklerinin olmadığı, kimseye hesap verme ihtiyacı duymadığımız, bağımlılık değil sadece kişisel iradenin ön plana çıktığı, ihtiyaçların kişisel olarak arzu edildiği şekilde yaşandığı, mal ve can guvenliginin ihtiyaç olmadığı için korunmaya bile gerek duyulmadığı, dileyenin ibadet, dileyenin alem yaptigı, kimsenin sen yanlışsın BEN doğruyum demediği bir dünya malesef yok, hayatımın bir bölümünde herşeyi terk edip ruhum nasıl mutlu olacaksa oraya kendisi gitsin diye karar aldım özgürlük peşinde serbest bıraktım düşüncelerimi, lâkin her geçen gün daha marjinal geldim insanlara, Ben aradığım o özgürlüğe yaklaştığımı sanırken meğer hem aile, hem eş dost, hemde toplum tarafından kuşatılmışım. Bunu fark etmek bile o özgürlüğü asla bulamayacağımın genetik kodu bence. Esaret temelli yaşam kodlarimiz da var, adına aşk deyin, iş deyin,aile deyin ne derseniz deyin sonu gizli bir esaret. No way out.
 • Paylaş
5

Nazende , Önümüze konulan tüm engelleri bir şekilde aşabiliyoruz da insanın kendi kendine ördüğü duvarları aşıp ruhunu özgürleştirmesi en zoru olsa gerek. O kodu iptal edecek yada değiştirecek veya özgürlüğe uyum sağlatacak bir program yazıverseler ne kaa güzel olur :)

Serap , Ne de güzel açıkladınız anlatmak istediklerimi..Teşekkür ederim..

Özgürlüğümüzün sınırlarının o gizli esaretle ne alakası yok ki ? :))

Hakan, Aklın yolu esaretmiş meğer :) ) ve buna o kadar çok isim takılıyor ki. "Beni seviyorsan bunu yapma çocuğum " kelimesini duymayan varmidir ülke de, yada benzer anlama gelen bir gizli kelepçeyi bileğine takmayan : ) tırtmış meğer özgürlük :)

Serap , Hepimiz prensip olarak özgürüz anlaşılan.. ;)

Hakan, Galiba :) sıkıntı büyük :)

Özgürlük içinde esiriz aslında. Dünyayı yöneten güçler herkesi kendi inancını fikrini ya da ihtiyaçlarını kullanarak esir alıyor.

Kendimizin sandığımız bir çok fikir bize empoze edilmiş aslında. Dünyayı kurtarabilecek bir çok siyasi fikri bile çıkar amaçlı kullanıp değersiz kılıyorlar. İnsanların dinsel inançlarını saçma sapan bir hale dönüştürüyorlar. Kapitalizm insana her şeye ihtiyacı olduğunu söylediğinden çılgınca bir tüketim -eşitsizlik ve anarşi mevcut.

Kendini özgür sanan köleler gibi görünmez prangalar ile bağlıyız aslında.
 • Paylaş
Yanlışlarımla doğrularımla özgürlüğüm hep benim elimde oldu bundan sonrada böyle olacak.
 • Paylaş
1

Sedat Durmuş, umarım hep istediğin gibi olur

İçinde bulunduğum her kafes özgür iradem sonucu oluştu. Özgür müyüm? Bence evet... (devlet ile ilgili konuları bunun dışında tutuyorum :) o noktada özgür olamadım hiç :P bundan sonra da zor gibi)
 • Paylaş
Özgürlük sanıldığı kadar basit bir kelime değil ve aslında yok özgürlüğe devlet olmazsa aile, aile olmazsa kendi içinde bulunduğun şartlar engeldirrr hepp
 • Paylaş
Özgürlük kimin elindedir sorusu öyle basit bir soru değil ama temelde birinin özgürlüğü onun kendi gelişmişliği ile alakalıdır. Çünkü özgürlük insanın sonradan öğrendiği ve deneyimlediği bir kavramdır. Bu özgürlüğü kavrama işi de basit ya da tam kendini geliştirememiş insanlar için pek mümkün değildir.Kendini geliştirmemiş insanlar genelde etrafındaki seçeneklerden kendine dayatılanı seçmeye eğilimlidirler. Çünkü kendilerini bir topluluk içine sokamazlarsa sürüden ayrılmış koyuna dönerler.
 • Paylaş
Düşünceye ket vurulamadığı bir gerçek. Gönül de bulunulmamasından yana. Lakin maalesef para çok önemli bir etmen. Tabii ki para ancak hareket özgürlüğümüzü kısıtlayabiliyor. Ama hareketsizlikte akıl sağlığımıza zarar verirse özgünlük kaybıyla beraber, özgürlük deliliğe kayıyor... İşte öyle bir şey... Analatabildim mi? Hı?
 • Paylaş
Özgür müyüz sizce?
Asla.. Hiçbirimiz özgür değiliz.. Bir şekilde birilerine bağlıyız.. Bağımlıyız..
 • Paylaş
Çok karmaşık bir soru aslında... Önce büyükten küçüğe sıralamak gerekir. En büyüğümüz Devlet babamız... Anamız vatanı koruyan kollayan bir baba... Bunun yanında cezalandırma işlerinide o yapıyor farklı bi kolundan... sonrasında ailemiz geliyor... Özgürlüğümüze az yada çok da olsa karışan bir ikinci kuvvet... Yaratışılımız bile özgür değildir... Üçüncü kuvvet kendimiziz. Ne kadar özgürüz yada özgür değiliz desekde, duruma göre değişir bu iş. İçinde konuşan iki tane ses vardır... Biri yap der biri yapma der... "ulan gezmeye gitsem mi", şeklinde düşünürken "neyse ödevi yapmam lazım" diye ertelediğin gibi bir olay buda... Kendi kendinin bile özgürlüğünü sağlayamaz haldesin... Özgürlük kişiden kişiye farklılık gösterir... Kimine göre dur oraya gidiyim şuraya gidiyimdir özgürlük, kimine göre konuşmaktır... Kimine göre ise tarih boyu devlet kurup kimsenin altında yaşamamaktır... Özgürlük zamana yere göre değişir dedim ya... Eğer tehtit altındaysan, özgür olmadıgını hissedersin... aslında insanlar tarih boyu özgürdüler... Sadece tarih kitaplarındaki özgürlüğü Devlet Kurmak " ile sınırladılar o kadar... Çok uzattım sadece geliyim. bize öğretilen şudur ; birinin özgürlüğünü kısıtlamadıgın sürece, cezalandıran ve engelleyen de olmaz...
 • Paylaş
Özgürlüğümüz sadece kendi bedenimize uyguladıgımız eylemlerde bizim elimizdedir. Aksi taktirde bizler yaşadıgı ülkenin kurallarına göre şekillenen köleler oldugumuzdan özgür irademizle yaptıgımız secımlerin her biri onların tezgahından kendımıze sectiklerimizden ibaretir
 • Paylaş
Öncelikle özgürlükten kastedilenin ne olduğu belirtilmeli. İradi özgürlük mü? Siyasi özgürlük mü? Maddi özgürlük mü? Cinsel özgürlük mü? Ne? Bi kere hiçbir özgürlüğün bireyin içinden çıktığı toplumdan soyutlanamıycağı görüşündeyim. Aynı şekilde aile de oldukça etkili. Örnek verecek olursak, siyasi fikir oluşumunda yakın çevre ve aile inanılmaz bir etkiye sahiptir. Cinsel tercihte de bu böyle. Türkiye toplumu için toplumsal ahlaki değerleri baz alarak düşündüğümüzde ensest ilişkiye ya da eşcinsel ilişkilere ne oranda özgürce yaklaşılabilir ki? Diyeceğim o ki, tek kişilik bi medeniyet kurma gibi bir fikrin olmadığı sürece özgürlük anlayışı, yaşanan toplumun eğitim seviyesi, ahlaki değerleri, tarihi geçmişinden kolay kolay soyutlanamaz.
 • Paylaş
Özgürlük... paranın gücündedir... .
 • Paylaş
Eğer anadolu açısından bakarsak;
Gençliğimizde özgürlüğümüz önüne bir devlet sistemi dikmişler; mesela zorla okula alıyorlar, sonrasında ise askere alıyorlar, gitmezsen peşine düşüyorlar. Devletten bürokratik onaylar almadığın sürece ve vergini vermediğin sürece devlete göre hiçbir coğrafyasında hiçbir varlık sürdürebilme olanağın yok gibi bişey.
Bu hususta en büyük sıkıntıyı güneydoğu çekiyor çünkü devletimiz çok eskiden malesef ırk milliyetçiliği üzerine inşaa edilmiş. Yani güneydoğudaki insanların çoğu kürt olmalarına rağmen devlet türkçe eğitim veriyor sonrasında askere aldıkları gençlere "ne mutlu türküm diyene" gibi ırkçı sözler dedirtiyorlar ve aynı askeri güneydoğuya gönderiyorlar çatışması için yani saçmalığın saçmalığının saçmalığı hani en azından bir seçenek sunmaları gerekirdi kendilerini özgür hissetmeleri için. İnsanların gerçekten özgürlüğünü yaşayabilmesi için önce Devletin aklını başına devşirmesi gerekli.

Aileler çok etkili olmuyor. Bir yığın aile çocuğunu ne kadar farklı istese de çocuk büyük oranda kafasına göre davranıyor. Ama bu tamamen kötü diyemeyiz şayet aileler yanlış olsa bile çocuklar o yanlışı farketip farklı bir yol seçme şansları var.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1655 Görüntülenme16 Takipçi14 Yanıt