Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgürlüğün temel alındığı bir dünya modeli nasıl olabilir? Günümüze baktığımızda yeterli miktarda maddi imkân sahibi olmayanların "Özgür" tabir edilen duruma yakın olmadığı görülüyor. Özgürlük neredeyse tamamen maddesel bir şey midir yoksa manevîyat da içerir mi?

İnsanların doğarken "özgür" doğdukları, ancak gençlik ve erişkinlik dönemlerinde çeşitli biçimlerde "bağımlılıklar" (toplumsal normlara bağımlılık, çalışıp kazanmak için altyapıyı sağlamakla sorumlu tutulan bir devlete veya şirketlere bağımlılık, mal mülk edinmeye bağımlılık vb.) içinde yaşadığı görülmekte. Bu bakımdan "gerçek özgürlük" (varsa) nedir?Düzenle
İnsan doğarken özgür doğmamaktadır ki yaşamın geri kalanını özgür devam ettirebilsin!

Gerçekleri kabullenmek mutlu olmanın ön şartıdır. Dünyaya gelirken, içine doğacağı şartların hiç birini belirleyemeyen ve -güya- kendi ayakları üzerinde duracağı (!) zamana kadar da o şartlara bağımlı yaşamak zorunda olan, kendi ayakları üzerine durduktan sonra bile bebeklik ve çocukluk yıllarında yaşadığı maddi / manevi deneyimlerin tesirinden ölene dek kurtulamayan insanın hangi özgürlüğünden bahsedilebilir Allah aşkına?

Özgürlük, kelimeler aleminin en karizmatik ancak içi en kof kavramıdır.
  • Paylaş
1

Ahmet Caner Sönmez, Çok çeşitli kaynaklardan referanslı bir cevap olmasını dilerdim. Kişisel bir yorum olarak kalmış bence cevabınız.
Özgürlüğün karizmatik ve içi boş olduğunu düşünmüyorum. Bunun aksine yönelik düşünme uğraşlarım da sürüyor, belki de hiç bitmeyecek.
Önemli olan insanlık âleminin maddî/manevî düzlemde bu "(bence) değerli" kavramı nasıl temellendirebileceği ve dünya üzerinde yayabileceği.
Yine de teşekkürler.