Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgürlük gerçekten var mıdır?

Hoşumuza giden şeyleri yapıp yapmama kararı bize ait olduğu sürece özgürlük vardır.. Hoşumuza giden şeyleri yani ihtiyaçlarımızı gerçekleştirmek için sorumluluk almamız, ihtiyacı karşılamayı kolaylaştıracak koşulları ayarlamamız ve bunu çevremizle bir uyum içinde yapabilmemiz gerekir.. Çevreyle uyumlu olmak bazen ihtiyacı ertelemeyi bilerek seçmek anlamına da gelebilir.. Koşulları ayarlama konusunda ustalaştıkça hem gerektiğinde ihtiyacı ertelemeye ya da ondan vazgeçmeye karar vermek hem de bizi ihtiyaca götüren alternatifler üretmek daha kolay olur.. Böylece seçimler zenginleşir ve biz özgürleşiriz.. Daha doğrusu özgürlüğü yaratmış oluruz..


Özgürlük

  • Paylaş
İnsan ancak bilinç olarak özgürdür, geri kalan kısım tam bir bağımlılık.
  • Paylaş

Kişi haklarımız engellenmiyor ve kısıtlanmıyor ise o ortamda özgür bir birey olarak yaşamımıza devam edebiliriz. Özgürlük gerçekten var olan bir durumdur ancak ö zgürlük istediğimiz her şeyi yapabilmek değildir. Etik kuralları, örf ve adet kuralları, resmi kuralları ihlal etmeden, onun dışına çıkmadan ve çevremizdeki insanlara zarar vermeden, onların kişi hak ve özgürlüklerine saygı duyarak, rahatsız etmeden, istediğimiz şeyleri yapabiliriz.

  • Paylaş
Bence insan yaşadığı hayatta mutluysa ve yaptıklarından pişmanlık duymuyorsa özgürdür. Kim mutlu olduğu halde özgür olmadığını düşünür ki ?
  • Paylaş
Valla özgürlük istersen ilk olarak empati kurmasını öğren karşı tarafı anla sınırlarını bil yeeter ama özgürlük var
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

833 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt