Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven yapamam dediğiniz şeyleri yapabildiğinizi görmenizle kazanılır. Örneğin ben hiç mola vermeden 3 kilometre koşamam diyorsanız. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa en fazla iki hafta içerisinde yanıldığınızı anlayacaksınız. Özgüven kazanmak için, "elimde değil", "asla yapamam", "huyum böyle" gibi gereksiz cümleleri hayatınızdan çıkarıp, yeterince denedim mi sorusunu kendinize sormalısınız.
  • Paylaş
2

Cemile, peki asla yapamam kelimesinin arkasındaki şey aslında korkuysa ve onun ancak bu şekilde üstesinden gelebiliyorsak?

Birkan Aydin, Aslı bulduğunuzda çözüme yaklaşırsınız. Yapamam değil, korkuyorum demekte bir çözümdür. Çünkü o zaman üstesinden gelmeniz gereken bir korkunuz olduğunu kabul etmiş olursunuz.

Sadece kendine inanmakla.
  • Paylaş
Tecrübeyle
  • Paylaş
Gelişerek.
  • Paylaş
Birkaç gün önce karalamıştım ki,"kelime anlamını ne zaman öğrendiğimi hatırlamıyorum ama varlığını 16 yaşında fark ettim, 21 yaşında ise bir parçam olduğunu anca anladım. Hal böyleyken 7 yaşında bir çocuğa özgüvenli olması gerektiğini nasıl öğretebilirim ki."
Böyle bir şey aslında özgüven. Varlığı, potansiyeli kendiliğinden keşfedilene kadar telkin, tavsiye, yöntemlerle kurcalanmaya çalışılsa bile tam anlamıyla fayda sağlamayan bir enerji kaynağı.
Kazanılmasına yardımcı olacak en iyi yöntem şahit olmak sanırım. Önce taklit ederek, sonrasında kişiselleştirerek, doğası gereği ucu bucağı olmayan yükselen bir grafik elde edilebilir.
  • Paylaş
Eksiğini artını bilip, kendini kabul etmekle ve sevmekle kazanılır.
  • Paylaş
Özgüven kazanmak için ilk önce konuya göre araştırma yapıp o konuda kendini motive etmelisin durmak istediğinde devam etmelisin ve özgüven kazanacağın konu hayat ise sporu tavsiye ederim ama öyle 1-2 günlük değil her zaman daha iyisini iste
  • Paylaş
Özgüven herkeste biraz farklı olduğu için kimilerde kolay kazanılmaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

148 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt