Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgüven sahibi çocuk yetiştirmenin yolları nelerdir?

Özgüven

Özgüven bebeklikte başlayan bir özelliktir. Yapılan araştırmalar anne sütünden daha çok beslenen bebeklerde özgüvenin oldukça geliştiği gözlemlenmiştir. Çünkü yeterince beslenen ve yeterince sevilen çocuklar, özgüvenleri daha gelişmiş olan çocuklardır. Özgüven gelişiminde en önemli olan yaş ilk 1 yaştır. Bu ilk bir yılda ki iletişim sağlıklı olursa diğer yaşlarda özgüven gelişimi oldukça sağlıklı olur. Çocuk büyüyüp performanslar göstermeye başladığında gerçekçi bir şekilde destek olunmalıdır. Anne ve babalar çocukların olumlu özelliklerini desteklemesi gerekir. Ancak çocukları olduklarında fazla şımartmadan, çocuğun yapamayacağı sorumluluklar vermeden desteklenmesi gereklidir. Bunun yanında ''saçma ve anlamsız bile olsa'' çocuktan kendi kararlarını vermesi, kıyafetlerini kendisinin seçmesi ve giyinmesi çocukta özgüveni oldukça geliştirir. Özgüvenin gelişmesini olumsuz yönde etkileyen sorunlardan bir tanesi de anne ve babanın aşırı koruyucu olmasıdır. ''Sen yapamazsın, beceremezsin, sana bir şey olur'' tavırlarıyla aldıkları tutumlar çocuğun özgüven eksikliğini yaşamasının en büyük nedenidir.
  • Paylaş
Özgüven kelimesinin tanımı, kişiden kişiye ve aileden aileye oldukça değişebilmekte. Belki de en başta ailenin çocuğunun "özgüvenli" olmasıyla ilişkili beklentisinin ne olduğu anlaşılmalı.
Kendini ifade edebilme, hayır diyebilme, kendini gösterebilme gibi davranışların, "özgüven sahibi olma" ile ilişkili olduğu düşünülebilir. Bu davranışları, ebeveynlerin rahatlıkla sergiliyor olabilmesi, çocuğun bunları model alabilmesi için en uygun yollardan birisi. Eğer baba/ anne, kendi duygusunu, isteğini uygun zaman ve koşulda ifade edebilmeyi ayrıştırabiliyor, bir anne/baba kendi ortaya çıkardığı şeye sahip çıkabiliyor ve ihtiyaçlarının arkasında uygun şekilde durabiliyorsa, bu aile ortamında yetişen çocuğun da "özgüvenli" olacağı beklendik olur. "Uygun zaman", "uygun miktar" buradaki kritik kelime diyebiliriz. Burada ebeveynlerin kendi kör noktalarının ve güçlü yanlarının farkında olmaları, çocuklarına sağlıklı mesaj verebilmeleri için önemli.
Çocuğun nerede, ne zaman, ne şekilde ve ne amaçla "özgüvenli" davranacağını, ebeveynler, kendilerine de kendi ebeveynlerinden verilen mesajlarla belirlerler. Bu açıdan, ebeveynlerin bu mesajların içeriğinin farkındalığı, çocukların sağlıklı yetişebilmeleri için esastır diyebiliriz. "Özgüvenin" sergileneceği uygun zaman, koşul, kişi ve amacın belirlenip, buna göre davranması konusunda çocuklarını bu sayede destekleyebilirler.
Özgüven
  • Paylaş
Özgüven sahibi çocuk yetişmenin yolları bence fikrine saygı duymakla başlar her ortamda her konu da onun fikrine başvurmakla kendini ifade etmesine imkan tanımakla devam eder bazı konular belirli sorumluluklar verilebilir yaşına ve durumuna göre ona güvenildiğini ve istediğinde başarabileceği görür başarısızlık durumunda onu yargılamak yerine başarıyı nasıl yakalayacağını anlatmak da özgüven kazanılmasına fayda verir
  • Paylaş
Bence sahip çıkmak ve her zaman arkasında durup destek olacağınızı belirtmek.
  • Paylaş
Bu şekilde bir iletişim kurmayı becerebilirseniz olur.
  • Paylaş
Kısaca söylemek gerekirse: çocuğunuza güvenmek.
Eğer ona güvenir ve bunu hissettirirseniz kendine güvenin oluşmasına katkı sağlarsınız.

Ayrıca anne baba olarak sizin öz güveniniz de çocuğa örnek olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1235 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt