Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özgüven sorunu nasıl aşılır? Nasıl daha özgüvenli biri olunur?

Merhaba. Benim ciddi derecede özgüven sorunum var. Mesela biri bana bir laf dediği zaman (eleştiri / laf sokma olarak) buna karşılık veremiyorum. O an ya kavga çıkarmamak için ya da karşımdaki kişiden cekindigimden birsey söylememeyi tercih ediyorum. Yaptıklarıma güvenmiyorum. Mesela sorulan sorulara cevap verirken hep bir emin olamama durumu söz konusu. Kendime güvenmiyorum. Bazen konuşmaya çekiniyorum ve utangaç oluyorum. Sosyal ortamlarda geriliyorum. Kendimi gülünç ve komik buluyorum. Kendimi beğenmiyorum. Diğer insanlarla birlikte iken bir şekilde kendi görüntümü gördüğümde ciddi derecede rahatsız oluyor ve üzülüyorum. Size sorum , zamanında sizde de ozguven problemi vardı ise , bunu nasıl aştığınız.. neler yaptınız. Nasıl taktikler uyguladınız. Detaylı biçimde anlatirsaniz çok memnun olacağım.Düzenle
Etrafında özellikle seni gerçekten mutlu eden kişilerin olmasına özen göster. Nasıl yani? Diye soracak olursan eğer. Mesela fikrini açıkladığında seni dinleyen ve fikrine önem veren insanları seçmeye çalış. Mesela bunu şöyle elde edebilirsin. Yapmaktan zevk aldığın hobilerinle alakalı olarak gruplara katılmaya dene orada ilk başta insanları izle daha sonra sen de fikrini söyle. Oradaki insanlar profesyonel olmadıkları için muhtemelen senin fikrini önemseyeceklerdir. Daha sonra bu fikrini en yakınındaki arkadaşın ile paylaş.
Sosyal ilişkilerde de aslında bu durum böyledir. Mesela söz hakkı sana gelinceye kadar ya da senin ilgi alanına girinceye kadar sus. İnsanları dinle. Daha sonra bildiğin mevzularda konuşmaya başla. Emin ol insanlar seni dinleyecek ve bu durum senin hoşuna gidecektir. Hep konuşmak isteyeceksin ;)
  • Paylaş
Özgüven dediğimiz olay insanın tamamen bilinçaltında yatıyor. Sana karşı söylenen tüm sözleri ve sana karşı yapılan davranışları kişisel algılamaktan vazgeçtiğin zaman kendine daha güvenen bir karaktere sahip olabileceğini düşünüyorum. Kendinde sevdiğin özellikleri düşün insanların senin yanında mutlu oldukları zaman neden dolayı mutlu oluyorlar bunları düşün. İnsanlar çok aksi bir durum olmadıkça tamamen kendileriyle ilgilenirler. Bin bir düşünce vardır kafalarında onlar bunlarla meşgulken sen neden onlardan utanasın ve çekimserliğe kapılasın ki. Bu hayat senin istediğin gibi yönetebilirsin başrol sensin sahne senin. Kendine güvenmemen için hiç bir sebep yok, sana karşı gelen eleştirileri ya da söylentileri hiç bir şekilde kişisel algılama. Karşındaki kişi seni senin kadar tanıyabilir mi ki o halde o söyledikleri ya da söylemedikleri karşısında mükemmel bir yaratılışa sahip insan olarak neden özgüvensiz olasın?
  • Paylaş
Aman yaa deyip dal. Bağır içinde kalmasın. Onlar olmazsa sen ölmezsin yerine yenilerini de koyarsın dert etme .Ne varsa söyle gitsin
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt