Bilmek istediğin her şeye ulaş

Özür dilemek neden bazılarına göre zayıflık işaretidir?

Bazı ailelerde çocuk büyütülürken başarıları sürekli övülür. Aile için
çocukları en zeki, en başarılı ve en mükemmeldir. En iyisi olmalısın, en iyi olmazsan ezilirsin, ezilmek istemiyorsan şöyle yapmalısın gibi söylemlere çocuk sıklıkla maruz kalabilir.
Çocuğa özgür alan bırakılmaz ve kendi başına karar almasına izin verilmez. Çocuğun aileden öğrendiği temel şey anne babanın sevgisini kazanmak istiyorsan, onların her türlü beklentilerini yapmalısındır.


Bu çocuk büyürken tek derdi anne babayı memnun etmektir. Ancak bu anne baba hiçbir şeyi, hiçbir başarıyı, hiçbir işi kolay kolay beğenmez. Bu sırada çocuk kendi becerilerini, kendi ihtiyaç ve arzularını tanıma
fırsatı bulamaz. Çünkü başarısızlıklarında çocuğa olan ilgi ve sevgi tamamen kesilir.Bu şekilde aile, farkında olmadan çocuğu milyon defa cezalandırır. Çocuk da sevgi alabilmek için adamına göre muamele yapmayı öğrenir. Büyüdüğünde sürekli, başarılı olma, öteki insanların takdirini almak için koşturur durur.


Böyle yetişmiş birisi özür dilediğinde başarısızlık, değersizlik, boşluk duyguları hisseder. Bu yüzden özür dilemekten kaçınır.

 • Paylaş
 • Özür dilemenin zayıflık göstergesi olduğu düşülmesi en büyük etkendir. Bu nedenle insanlar özür dilemekten kaçarlar.
 • Suçlu olduğunu kabul etmek gibi bir algılama ortaya çıkar. Bunu kendince kabul etmeyenler özür dilemekten kaçınırlar.
 • Özür dilediğinde kendinden ödün verdiğini düşünmek ve iyi niyetten istifade edileceğini düşünmek. Bu nedenle özür dilemeyerek karşısındaki insanı terbiye ettiğini düşünmek.
 • Özür dilemeyerek güçlü olduğunu sanmak.
 • Bazı insanların tek bir doğruları vardır. Ne yaparlarsa yapsınlar bu doğru değişmez. Hata olarak değil doğruları olarak görürler. Bu da özür dilemelerine engel olur.
 • Psikolojik sorunlar yaşayan insanlarda özür dilemek, çevresindeki ile iletişim kurmak gibi kavramlardan çok uzak olabilir.
 • Karşısındakine değer vermemek ve empati kuramamakta özür dilemeye engel olur. Yalnızca özür dilememenin nedeni zayıflık işareti olarak algılanması değildir. Yukarıdaki nedenlerde buna neden olan etkenlerdir.

Özür dilemenin zayıflık olarak algılanmasının nedeni toplumda genellikle bir üst sınıfta olduğu düşünülen insanlardan en çok özür dilenmesidir.

 1. Öğrenci öğretmenden
 2. Ebeveyn aileden
 3. Çalışan patrondan
 4. Hizmetli müşteriden
 5. Oyuncu yönetmenden
 6. Fakir bir kişi zengin kişiden gibi bir sıralama oldukça çok görülür.

Psikoloji

 • Paylaş

Bence özür dilemenin zayıflık olduğunun düşünülmesinin tek sebebi kişinin kendisini haksız olamayacak kadar önemli görmesi.Yani işin içine ego giriyor.O kişiler özür dileyince kendini karşısındakinden aşağıda hissediyor.Çoğu zaman kendi bile haksız olduğunu kabullenmiyor,kabullense bile haklıymış gibi davranmaya devam ediyor.

 • Paylaş

Gururlu ve kibirli insanlar zayıflık olarak görür. Hatayı anlamak ve özür dilemek en büyük erdemdir.

 • Paylaş

Burada da yaygın olarak özellikle de hanımlar arasında hayatta hiç bir şeyden pişman olmadım demek bir güçlülük ifadesi olarak kullanılıyor. Özür dilemek için de insanın önce yaptığının yanlış olduğunu kabullenmesi ve keşke yapmasaydım diyebilmesi yani pişman olması gerekiyor. Mantıken hayatta hiç pişman olmadım diyebilmek için hayatta hiç özür de dilememiş olması gerekiyor kişinin.

 • Paylaş