Bilmek istediğin her şeye ulaş

Panaromik fotoğraf nasıl çekilir? Fotoğrafları birleştirmek için önerilen programlar nelerdir?

Öncelikle panaroma nedir onun üzerinde durmak istiyorum. Panaroma; belirli bir alanda birden fazla fotografların birleştirilerek 360 derecelik görüş acısı sağlayan bir tekniktir.

Fotograflar birleştirilirken 2 fotoğraf arasında ton farkları oluşmaktadır. Bu durumu azaltmak için fotograflar özellikle profesyonel makinalar ve balık gözü (Fish eye) diye adlandırılan lensler yardımıyla cekildiğinde en güzel performansı saylayacaktır.

İlk yöntem yeni teknolojilerle birlikte hayatımıza giren telefon yada fotograf makinalarında panaroma moduna sahip olmaları gereklidir. Bu cihazlar cektiğin fotografları sana birleştirerek vermektedir. 

İkinci bir yöntem makina üzerinde bulunan lensin acısının mümkün olduğu kadar geniş acı olmaması ve köşe deformasyonlarının mümkün olduğunca az olmasına dikkat edilmelidir. Çekilen fotograflar daha sonra bir yazılım yardımıyla birleştirilerek kullanılabilir.

Son olarak haraketli olan ortamlarda seçilen görüntülerin birleştirilmesi notkasında sorun cıkabilir( Dalgalı deniz vb. ) dikkat edilmelidir.

Birleştirmek için en tanıdık program photoshoptur. Cs5 Photomerge özelliği ile birleştirilebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1305 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt