Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pandomim sanatının ülkemizde daha etkin bir şekilde sunulabilmesi için neler yapılabilir? Sokak düzenlemeleri, sanatçıların sanat yapabilecekleri özel 'köşeler' yapılamaz mı?

İsterseniz bu videoyla da durumun önemini kavratan bir açıklama ekleyeyim:
Düzenle
Bıkmadınız mı bu ülkeye sant hizmeti sunmaktan? Işid büyük şehirlerimizde organize oluyor hem de devlet desteğiyle. Tayt giyenlerin kafasını ilk olarak kesiyorlarmış. Bence sanat yapacağım illa diyorsanız kaçın neresi olursa olsun oraya. Bu milletin ar damarı çatladı, hayat damarlarından sanata ait olanını çoktan koparttı.
  • Paylaş
2

Belgi Saygı, Siz de böyle söylerseniz Şaman Bey. . .

Şaman, Kınayın beni tabii ki Belgi Hanım ama gerçekler ne yazık kınamayla silinmiyor. Zaten ortalama 88 IQ sahibi bir halktan bahsediyoruz. Biraz gerçekçi olursak hiçbir yetenekli sanatçının 10000 saat harcayarak sanatını mükemmelleştirmesine değmez.

Elbette. Aslında nadide ülkemizde bununla ilgili bölümde var. Ancak girişimci ruhumuz eksik sanırım. Devir proje devri. Bazı şeyleri kılıfına uyduracak bir zihniyet lazım, maalesef. Yönetim ve idarelerden bir şeyler beklemek hiçbir zaman çözüm olmadı, olmazda... Bununla ilgili bir anımı anlatayım. Sene '93 Kocaeli'de sokak tiyatrosu yapardık. İsmi Sanat Sokağı olan bir yerimiz de hala var. O sokağın açılışında oynadığımız oyunu, orada bulunmanın heyecanını da dün gibi hatırlarım. Sokağın bir başında da satranç taşları vardı. Orada satranç oynayanları görmek bile çok heyecan vericiydi. Neyse pek çok oyun oynadık orada ve kentin pek çok yerinde. İnanın izleniyordu da, hem de yağmur çamur demeden. Şimdi sosyal medyadan insanlar böyle şeylerin varlığına daha da alışık. Bence bulunduğunuz yerdeki belediyelerle iletişime geçerseniz ve eserlerinizi revize ederek hazırlarsanız. Bence olur, hem de pek güzel olur.
  • Paylaş