Bilmek istediğin her şeye ulaş

Panik atak ciddi bir rahatsızlık mıdır?

Panik atak bir kuruntu değildir. Panik atak geçiren hastanın yakınları “Aman sen de… Biraz güçlü ol, kendini dinleme” gibi anlamsız ve bir o kadar da saçma düşünceler ortaya atarlar. Yaşamayanın anlaması güç olan bir hastalıktır. Araştırmalara göre sadece bir panik atak nöbeti, bir kanserden ve bir ameliyattan kat kat daha fazla acı veriyor. Hastanın atak sırasında düşündüğü -ya bitsin ya da öleyim- şeklinde olan ciddi bir hastalıktır. Öldürmez, süründürür.
Panik atak ciddi bir hastalıktır.
Ve panik atak her insanda görülebilir. Çevrenizdeki en mutlu ve en güçlü bireyler bile panik atak hastası olabilir. Panik atak, güçsüzlük olarak görülmemelidir, beynin bir oyunudur, beyin kimyasından kaynaklanan bir problemdir ve kesinlikle tedavi edilmeli, desteklenmelidir.
  • Paylaş
1

Hakan, Halk dili dediğim işte bu :) teşekkürler.

Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Bunu yaşamış bir insan olarak söylüyorum, evet panik atak ciddi bir rahatsızlıktır ve sanıldığından çok daha yaygındır, özellikle de günümüzde. Çünkü günümüzde insanlar çok daha yoğun biçimde stres altındalar.

Geçmişte insanların yaşamlarındaki stres miktarı ve yoğunluğu çok dah düşüktü ve bunu dengeleyici unsurlar (dostluk, arkadaşlık, duygusal bağlar... Vs gibi) çok daha fazlaydı. Günümüzde ise bu etkenler çok daha az ve seyreltilmiş biçimde erişebildiğimiz yapıda. Yani eskiden insanlar birbirlerine daha fazla güven duyuyorlarken şimdi bir insana güvenmeniz için onlarca aşamadan geçmeniz gerekebiliyor ve aynı şey karşınızdaki için de geçerli.

Bu sorun aşılamayacak veya tedavisi olmayan bir şey değildir. Tek farkı çok ve sürekli çaba istemesidir. Zaman içinde yok olmaya yüz tutar ancak bu direk olarak kontrol edilemeyen bir süreçtir ve bu süreç içinde yoğun bir öğrenim aşaması yaşanır. Atak geçiren kişi bunu neden yaşadığı ile ilgili bir sorgulama sürecine girer ve sorunun kaynağında bulunan nedenler ortaya çıkarılırsa farkındalık başlar. Bu farkındalık süreci kişide bir miktar huzursuzluk ortaya çıkarabilir çünkü farkında olmak kişide kendi ve etrafında olup bitenler ile ilgili daha önce oluşmamış bir farkına varma durumu yaratır. Bu durum kişinin kendisini ve etrafındaki olayları sorgulamasına neden olur.

Zaman içinde sorun aşılabilir ancak bu esnada kişide önemli bir değişim görülür. Tüm süreç esnasında bazı durumlarda başa dönüşler yaşanabilir ve ataklar tekrarlayabilir. Bu durumda endişe etmemek ve sakin biçimde geriye dönük olarak hangi yanlışların tekrarlandığı ortaya çıkarılmalıdır. Eğer bu çember sağlıklı biçimde aşılabilirse sorun kendiliğinden çözülmeye başlayacaktır.

Tüm bu etkenlerden ötürü panik atak çok önemsenmesi gereken bir sorundur ve çaba gerektirdiği için ise zor bir hastalıktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

335 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt