Bilmek istediğin her şeye ulaş

Panik atak hastalığı ömür boyu devam eder mi?

Eğer kişi bunu çözme konusunda uygun destek kaynakları aramazsa (psikoterapi, psikiyatrik destek vb.), şikayetler yaşam boyu devam edebilir. Belirtiler artarak devam edebileceği gibi, farklı şeylere de dönüşebilir. Bedensel şikayetler artabilir. Farklı ağrılar oluşabilir. Kişinin sorunu agorafobiyle giden bir sorunsa, evden çıkmak hiç istemeyebilir, sosyal ilişki ve yaşam kalitesi gitgide olumsuz etkilenebilir. Panik atak'ın bu sorunla ilgili herhangi bir sorumluluk almaksızın gelip geçmesini beklemek çok da uygun değildir. Uygun destek kaynakları aranırsa ömür boyu devam etmesi için bir neden olmaz. Bununla birlikte, değişim için kişinin de sorumluluk alması gerekir.
  • Paylaş
Hayır kesinle ... Çünkü psikolojik kökenli hiç bir rahatsızlık ömrünün sonuna kadar devam edemez ama panik atak gibi toplumda en çok rastlanan rahatsızlıklar belirli profesyonel psikiyatr ve psikolog eşliğinde tedavi edilmezse ve onu önleyecek aktivitelerde bulunmazsa zamanla diğer psikolojik kökenli rahatsızlıklara dönüşebilir panik atak akabinde anksiyete bozukluğu getirir bu da insanın giderek asosyalleştirir. İnsanlardan uzak durup, toplumsal yapıdan uzak bir hayatın, insana ne gibi zararlar verdiğini günümüzde daha rahat görebiliriz... Sosyal bir yapıya sahip olan insan, susuz yaşayamayacağı gibi toplumun gerçeklerinden uzaklaşmakla da yaşayamaz...
  • Paylaş
Tedavisi olan, ama en ufak bir şeyde tekrardan nükseden, hayatınızı ona göre yönlendirmek zorunda kaldığınız, isminden ötürü ele ayağa düşmüş, ancak telaffuz edildiği kadar kolay olmayan bir hastalıktır. Ancak bir gün mutlaka biter.
  • Paylaş
Panik atak ve panik bozukluk farkı önemlidir. Kısaca panik bozukluk kaygı bozuklukları altında sınıflandırılan bir psikolojik bozukluk iken panik atak çeşitli ruhsal bozukluklarda ya da bir ruhsal bozukluk olmaksızın görülebilen bir belirtidir. Bu ayrım hakkında daha detaylı bilgiye buradan ismailbaris.com/panik.html ulaşabilirsiniz.

Panik bozukluk ömür boyu devam etmek zorunda değildir. Özellikle bilişsel davranışçı psikoterapilerin, metakognitif terapilerin ve mindfulness meditasyon ile birleştirilmiş bilişsel psikoterapilerin panik bozuklukta oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
Bu terapi sistemleri kişiyi kendi terapisti olma yolunda da eğittiği için sorunun tekrarlayabileceği durumlara karşı hazırlıklı olmayı sağlarlar. Bu açıdan bakıldığı panikbozukluk yaşamış ve psikoterapi yolu ile bu bozukluğu atlatan kişilerin panik bozukluk açısından herhangi bir kişiden daha az risk altında olduğu bile söylenebilir.
  • Paylaş
Ne kadar da tedaviyle iyileşirsin, geçer deselerde ben inanmıyorum... ara ara da olsa nükseder...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

685 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt