Bilmek istediğin her şeye ulaş

Panik atak nedir? Belirtileri ve hayatınıza etkileri nelerdir?

Panik atak, ortada bir tehdit veya heyecan durumu olmadan, bireyin kalp atışlarının ve nefes alışverişinin hızlanmasını hissederek; aniden ortaya çıkan korku, heyecan ve benzeri his krizleridir. Bireyler bu hastalık durumunda kalp krizi geçirdiklerine ve ölecekleri düşüncesine inanırlar. Fakat ortada nefes alamama, kalp durması gibi bir durum yoktur.

Belirtileri: kalp hızında artış ve düzensizlik, zayıf ve halsiz hissetme, baş dönmesi, göğüs agrıları, el ve parmakların titremesi, nefes almanın zorlaşması hissi, korku hissi, ölüm korkusu, kontrol kaybı, nedensiz sürekli gerginlik durumu gibi belirtileri meevcuttur.

Etkileri : Bireyde özgüven eksikliği , antisosyallik, depresyon, dışlanmışlık hissi, kontrolsüzlük hissi yaratır. Bireylerin sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Krizin nerede ve ne zaman geleceği belli olmadığı için birey kendini kısıtlanmış hisseder. Öbür bireylerin ona bakışlarından rahatsızlık duyabilir, bu da bireyin sosyal hayatta pasif olmasına neden olabilir. Psikolojik sorun olduğu için birey bunu kabullenmede ve çevresine söylemede zorluklar yaşayabilir. Tedavi süresi oldukça zorlu olduğundan, bireyin kendini yalnız hissetmesi; daha fazla içine kapanmasına neden olabilir. Uykusuzluk gibi problemler doğurabilir. Dolayısıyla bireyi bütünsel etkiler, sonuçta iş hayatı olsun, eğitim olsun, sosyal çevre olsun hepsi etkileşim içindedir. Bireyin iletişimi de zayıflayabilir.

Tedavi: Birey psikolojik yardımlarla ve bazı ilaç tedavileriyle panik atak krizlerini azaltabilir, kontrol altına alabilir ve tamamen sıfıra indirebilir.
  • Paylaş
1

Fethi Ahmet Torun, Ne kadar üzerine gittiysem işe yaramadı

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

782 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları