Bilmek istediğin her şeye ulaş

Panik atak ve endişe arasında ne gibi farklar vardır? Nasıl ayırt edilir?

Panik atağı sanıldığı gibi bir hastalık değil, Panik Bozukluk'un belirtilerinden biridir.. Panik atakları belirli bir sıklıkta görülmeye başlarsa panik bozukluk teşhisi koyabiliriz.. Endişe ise tehlike anlarında hissettiğimiz bir duygudur.. Panik atağı sırasında yoğun bir endişe hissedilir ancak endişeyi her hissettiğimizde bu bir panik atağı geçirdiğimiz anlamına gelmez.. Sevdiğimiz birini kaybetmekten, başarısız olmaktan, saygınlığımızı yitirmekten ya da benzer pek çok şeyden endişe edebiliriz.. 
  • Paylaş
Panik atak endişenin en yoğun düzeyde yaşandığı bir durumdur. Yoğun endişenin yanında terleme, titreme, çarpıntı, hızlı nefes alma, boğulacakmış, bayılacakmış ya da ölecekmiş gibi hissetme, çevreye ve kendine yabancılaşma gibi birçok rahatsız edici durumu içinde barındırır.

Panik atak yoğun endişe ile birlikte gözüktüğünden birçok kaygı bozukluğunda (Panik bozukluk, Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Yaygın Anksiyete bozukluğu, Sosyal Anksiyete bozukluğu, Travma sonrası stres bozukluğu, Akut stres bozukluğu vb.) görülebilen bir durumdur.

Aşırı derecede bir rahatsızlık verdiğinden kişide kaçma, kaçınma ve önlem alma davranışları gelişmesine sebep olur.

Panik atağın kendisi de endişe verici olabilir ve buna beklenti anksiyetesi (endişesi ya da kaygısı) denir. Kişi ne zaman bir sonraki atağı yaşayacağı konusuyla fazlası ile meşguldür ve bu sürekli endişe içinde olmasına sebep olabilir.

Hepimiz belki de her gün belirli bir oranda endişe yaşarız. Endişe ile panik atağı ayıran çizgi ise yoğunluk ve ilk paragrafta bahsedilen belirtiler ile çizilebilir. Ancak normal düzeyde bir endişenin de bu belirtilere sebep olabileceği unutulmamalıdır. Örneğin karşı cinsle yaşanacak bir iletişim de çarpıntı, hızlı nefes alıp verme, terleme gibi tepkilere sebep olabilir.

  • Paylaş
Endişe bir duygudur. Panik atağı ise temelde yoğun endişe duygusunun yattığı bir tepki, panik hissinin yoğun olduğu bir nöbettir ve genellikle dışarıdan gözlenebilir. Panik atağı geçiren kişiler genellikle kalp krizi geçirdiklerini sanırlar. Gerçekten de yaşayan kişi için gerçek fiziksel bir rahatsızlıktan farksız belirtileri vardır. Kişiden kişiye belirtileri değişir ancak genellikle fiziksel bir rahatsızlıkmış gibi algılanır, en başta. Yoğun endişesi olan bir kişi ise çok derin bir sıkıntısı olduğundan bahseder, bu sıkıntıya bağlı olarak kalbinin ağrıdığını vb de söyleyebilir ancak genellikle sıkıntının fiziksel tepkiden önce geldiği ayırt edilebilir. Tabii çok yoğun ve uzun süren endişeli duygu durumuna panik atakların eşlik edebildiği de unutulmamalıdır. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

948 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Panik atak ve endişe arasındaki fark nedir?