Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pankreas kanseri nedir? Nasıl tedavi edilir?

Pankreasın vücudumuz için 2 büyük önemi var. Birincisi sindirim sistemi için bağırsağa sindirim enzimi salgılar. Bu enzimler nişasta, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Diğer önemli görevi ise insülin ve glukagon hormonlarını salgılamaktır ki bu hormonlar şeker dengesi için önemlidir.

Pankreasın CA'nın görülme riski; erkeklerde daha fazladır. Sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 – 3 kat daha fazla görülüyor. Alkol alımı, diyabet, kronik pankreatit ve aşırı yağlı besin tüketmek de neden olur.

Pankreas kanseri en ölümcül dördüncü kanser olarak biliniyor. En sinsi ilerleyen ve çabuk gelişen bir kanser olarak biliniyor.

Genel olarak; karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, bağırsak sorunları, kan şekerinin düşmesi, halsizlik, baş dönmesi, titreme ve bayılma görülebilir.

Tedavi: Pankreas kanseri hızlı gelişen bir kitledir. Bu yüzden hastalarda kitle belirlendikten sonra hasta ameliyat yapılır. Cerrahi tedavi uygulanır. Ardından cerrahinin başarısını desteklemek için kemoterapi ve radyoterapi de uygulanır. Eğer kanser diğer organlara yayılmışsa cerrahi yapmanın bir mantığı yoktur. Bu hastalara kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Eğer kanser yayılmışsa yaşam süresi malesef çok uzun süreli değildir.
  • Paylaş