Bilmek istediğin her şeye ulaş

Pantolon kumaş çeşitleri nelerdir?

Pantolon kumaş çeşitleri dendiğinde; dokuma, örme, suni deri, deri hatta triko kumaşa kadar geniş bir yelpazesi vardır. Kendi içinde; ana kumaş türlerine göre de içine girildikçe tüvit, kaşe, gabardin, denim, iki iplik, çelikli vs. vs. vs. binlerce kumaş grubu ve çeşitliliğine doğru ilerler, hatta ürünün kaplamalı olup olmaması bile kumaş türünü tamamen değiştirebilir. Soruyu daha daraltarak sormanız daha net cevap almanızı sağlar kanısındayım.
  • Paylaş
2

Eski Inploider, alışverişlerde keten, koton, kadife vs. şeklinde pantalon çeşitleri var. bunlar kumaş çeşitleri mi yoksa saydığınız kumaşların ürüne dönüştükten sonraki ürün isimleri mi ? mesela "tüvit, kaşe, gabardin, denim, iki iplik, çelikli " şeklinde pantalonlar alışverişlerde hiç görmüyorum.

Seda Atadan, alışverişte insanların daha kolay ve alıştıkları isimler verilir ki sorun olmasın, ben soruyu yanıtlarken; genel bir soru olarak bakmadım sanırım fazla ayrıntılı oldu. tekstilde ürünler elyaf türüne ( doğal, yarı sentetik, sentetik) göre isimlendirilir sonra oluşum şekline göre ( örme ,dokuma,dokusuz yüzey) daha sonra iplik türü mesela kırçıl , kazayağı dediğiniz ipliğine yahut dokunma şekline göre müşterinin verdiği isimlerdir.

yani ;tek bir özelliği ile isimlendirme şansı olmadığı için her kumaş ismini yazmak yerine mağazalarda genel bir grup altında toplanmaya çalışılır, sizin koton dediğiniz ise koton dokuma diye bir şey yoktur koton= pamuk anlamında cotton ingilizce den dile yerleşen pamuk elyafının kullanılarak yapılmış grup pantolon grubudur, örgüsüne göre gabardin , kanvas , kadife, denim hepsi pamuklu dokumadır içinde sentetik karışımda bulunabilir ama aynı isimle gruplar mağazalar diğer bir örnek; keten ayrı bir elyaf türüdür genellikle kullanımı 100% ketenin zor olduğu için pamuk ile karıştırılarak pamuk/keten dokuma kumaşlarla yapılan pantolonlara keten grubu denmektedir... ancak keten görünümlü pek çok pamuklu kumaş üretilebildiği için bazen keten pantolon olarak adlandırılan ( satışta yapılır bu adlandırma mağazalarda müşteri gözü ile ) keten pantolon olarak adlandırılıp rafa konur aynı incelik ve hafiflik yüzey görüntüsünde olabilir. siz keten derken yazlık pantolon olarak müşteri gözü ile bakarsınız pek azımız elyaf olarak bunu düşünür yazlık keten pantolon almak istiyorum hafif yazlık ince dokuma kumaş olarak anlatılmak istenir müşteri gözüyle ve bu talebini kimi zaman keten karışımıyla kimi zaman pamuk grubu ile karşılayabilir...

Ben bu konunun sınırlandırılmasından yana değilim çünkü bir çok çeşit kumaş var ve modaya göre her alanda kullanılabiliyor. Değişken bir konu yani. Tamamen arz talep meselesi. Örneğin ketenden pantolon olduğu gibi gömlek veya ceket de yapılmakta veya yünden kazak yapılırken takım elbise veya çorap da yapılmakta. Kısacası şunlar pantolon şunlar ceket kumaşıdır diyerek sınırlandırmamak lazım.
  • Paylaş