Bilmek istediğin her şeye ulaş

Para, bazılarının güçlerine güç katmak için bizleri kullanmasını sağlayan bir araç mıdır?

Para kelimesinden sonraki virgül sebebi ile olsa gerek, soruyu doğru anladım mı emin değilim. Paranın amacı, birilerine güç kazandırmak için bizleri kullanmak mıdır? Soruyu bu şekilde anladım ve öna göre cevap vereceğim.

Ekonomi de para mal dır, ister üzerinde yazan nominal değerinden nakit olarak elinizde bulundurun isterseniz o değeri karşılığı mal olarak elinizde olsun para sürekli başka bir değer ile çift oluşturur ve sonucunda mala dönüşür.

Böylece ekonomi oluşur ve ekonominin amacı para el değiştirdikçe katma değer yaratarak kendini büyütmektir. Bu sebeple işletmeler sürekli büyümek ister ve ortaklar işletmeden para çekmesin diye sürekli yatırım artırma çelişkisi çıkar sermayedarlara. Ve tabiki ekonominin en önemli enstrümanı tüketicidir. Bu da Nüfus yoğunlu ile doğru orantılıdır. Bizlerde ait olduğumuz ekonominin içerisinde ki bir unsuruz haliyle ekonomi kendini büyütmek için bizi tepe tepe kullanır. Para ve para benzeri emtiaların çiftler halinde piyasada değişime tabi tutulması sonucu ister istemez kur dediğimiz tuzak ortaya çıkar ki, burada temel döngüyü arz/talep belirler, arz talebin üreticisi insan yani bizler her şekilde bu kısır döngü içerisinde kullanılırız.
  • Paylaş
2

Sezgn, Bu kısır döngünün bize kazandıkları ve kaybettirdikleri neler? Bence kaybettirdikleri daha fazla...Gerek yaşama sevimcimiz gerek kendimize ayırdığımız vakit ...İllaki kazandırdıkları vardır ama eminim eskilerden dedelerimiz anneannelerimiz sadece kendi ekip biçtikleriyle daha mutludurlar.

Hakan, Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yapardı lafı da atalarımıza ait. Eskilerden beri bu aşama hep aynıdır ölçüsü ve üzerine işlem gördüğü değer değişir sadece. Ekonominin büyüme arzusu konfor sunarak yeteri kadar tatmin olur. İnsanda konformizme teslim olmayı sever çoğunlukla da bu gelişmeler hayatı kolaylaştıran ürünler olarak sunulur şöyle ki kara sabanda hayatı kolaylayan bir üründür, akıllı telefonda. Ekonomi bunların neler olduğu ile ilgilenmez neler olması gerektiği ile ilgilenir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

65 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları