Bilmek istediğin her şeye ulaş

Para koçluğu nedir? Gerçekten faydalı mıdır?

Para Koçluğu çalışmasının temel aşamaları; para yönetimi konusunda kişisel bütçeleme tekniği üzerinden hedefler koyma ve var olan gelirin nasıl ve hangi yollarla çoğaltılacağı hedeflerini belirlemedir. Para Koçluğunun amacı, kişilerin para ile olan ilişkilerindeki “para”ya yükledikleri maddi ve manevi manaların ne olduğunun farkına varmalarıdır. Bireyin kendi tüketim yaklaşımını sorgulamasını sağlamak ve para ile ilişkili farkındalığını geliştirmektir. Bütçe metodolojisini bireyin kullanabileceği basitlik ve yalınlıkta içselleştirebileceği şekilde paylaşmak ve kendi için belirlediği finansal hedefi gerçekleştirirken, bütçe takip alışkanlığını kazandırmak ve kişinin kendi finansal gerçeğinin kontrolünü rahat yapmasını sağlamaktır.
  • Paylaş
Para koçları benim gibi mali konularda kontrolü elden çok çabuk kaçıran, tasarruf etmekte sıkıntı çeken insanların yardım alacağı kişilerdir :). Kendileri bir nevi rehber olup, harcamalarınızda ne gibi kısıtlamalar getirebileceğiniz konusunda size yardımcı olur. Böylece istenilen tasarruf yapılmış olur.
  • Paylaş
Para koçluğu diğer tüm koçluklar gibi uydurma bir meslektir. gerekli lisans eğitimlerini almadan ve yetki/ruhsat sahibi olmadan her hangi bir işte lisanlı uzmanmış gibi davranıp iş sorumlukluk almaya yada hesap vermeye geldiğinde kıvırmanın yolu koç luk tanımda gizlidir. Bu koçlara verilen paraların türkçesi ben salağım kardeşim seninde medyadan, sosyete dedikodulardan adını duydum şu şu eksiklerimi bana akıl vererek kapat bende sana bunun için para vereyim demektir.

Tanım biraz kaba ve kırıcı oldu belki ama koç luk tanımı tam olarak budur. Para koçluğu da bunu SARISIDIR.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

304 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları