Bilmek istediğin her şeye ulaş
Türkçe karşılığı çelişki ve yanıltmaca olan; kendi içinde çelişkiliymiş gibi görünen, mantıksal olarak hem doğruluğu, hem de yanlışlığı kanıtlanabilen önermelere paradoks denir. 

Örneğin;Socratesin bu konudaki hepimizin bildiği sözü aslında bir paradokstur.
'Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.'
En klasiklerden biri olarak bilinen sınav paradoksunu da örnek olarak verebiliriz:

Sürpriz sınav paradoksu

Öğretmen Cuma günü şöyle diyor: 'Gelecek hafta hiç ummadığınız bir gün sizi yazılı yapacağım.'

Sınavın haftaya Cuma günü yapılamayacağı açık, çünkü Cumaya kadar sınav yapılmamışsa o gün herkes okula sınav olacağını bilerek gelecektir. Aynı nedenle Perşembe de yapılamaz, çünkü Cuma günü yapılacak sınav sürpriz olmayacağından Perşembe'ye kadar sınav olmamışsa öğrenciler sınavın o gün yapılacağına kesin gözüyle bakacaklardır, bu da Perşembe günü yapılacak sınavın sürpriz olmaması demektir. 
O halde sınav Perşembe'den önce yapılmalıdır. Ancak sınav Salı günü de yapılmamışsa Perşembe günü de yapılamayacağından Çarşamba günü yapılmalıdır. Bu da Çarşamba günü yapılacak sınavı sürpriz olmaktan çıkarır.

Aynı şekilde mantık yürütürsek, Salı ve dolayısıyla Pazartesi günü yapılacak sınavın da sürpriz olamayacağı sonucuna varırız. Öyleyse öğretmen gelecek hafta sınav yapmayacaktır.

Fakat biraz düşünürsek, öğretmenin gelecek hafta yerine gelecek yıl demiş olması durumunda da aynı akıl yürütmeyle sürpriz bir sınavın yapılamayacağı sonucuna varırdık. Ama bu saçmalık, çünkü hepimizin bildiği gibi her dönem 3 sınav olacağını bildiğimiz halde öğretmenin 'çıkarın kağıtları, yazılısınız,' demesi her zaman sürprizdir.

Bu paradoks 50 yılı aşkın bir zamandan beri felsefecileri, matematikçileri ve mantıkçıları uğraştırmaktadır. Halen tatminkar bir çözüm bulunamamıştır.
  • Paylaş
Aşağıdaki cümle yanlıştır.
Yukarıdaki cümle doğrudur.

Dede paradoksu:Zaman yolcusu geçmişe gidip dedesini öldürürse doğamaz.

Genel Kültür (Muhabbet)
Zeno'nun paradoksu:A'dan B'ye hiç bir zaman gidemeyiz çünkü devamlı yolun yarısını katetmemiz gerekir.Yol hiç bitmez.
Genel Kültür (Muhabbet)

  • Paylaş

Kral Paradoksu:

Kral ülkenin yalancıları arasında bir yarışma açtı. "İşte bu yalan, " diyebileceği bir yalan uydurana bir küp altın vadetti. Yalancılar akın akın saraya gelip yalanlarını söylediler, fakat yalanlar ne kadar akıl almaz olursa olsun kral hep, "olabilir, niye olmasın ... " gibi cevaplar veriyordu. Böylece hem eğleniyor, hem de bir küp altından olmuyordu.
Derken kahramanımız elinde boş bir küple huzura çıktı ve konuştu:
"-Rahmetli dedeniz bir savaşa çıkacaktı, ancak o günlerde hazinede yeterli para yoktu. Dedeniz dedemden bu küple bir küp altın borç aldı ve 'bu borcumu torunum torununa ödeyecek,' diye söz verdi. Şimdi, dedenizin borcunu bana ödemeniz için buraya geldim. "
Kral, "işte bu kuyruklu bir yalan! " deyince adam, "o halde ödülümü alayım, " dedi.
Kral, "ımm şeyy doğru da olabilir" deyince adam, "o halde borcunuzu ödeyin" dedi.

  • Paylaş
Zeno'nun paradoksu ilginçmiş cidden. bana bolzano weierstrass iç içe aralıklar teoremini hatırlattı. sınırlı fakat sonsuz her lineer cümlenin en az bir yığılma noktası vardır diyordu. buradaki yığılma noktası da B oluyor.

B aynı zamanda infimum veya supremum oluyor. B'ye hiç ulaşılamıyor, sadece yakınlaşılıyor.

ama tabi zeno'nun önermesi ne kadar doğru tartışılır.

  • Paylaş
Haz etmediğim durum biçimlerinden birine verilmiş olan addır Paradoks.
  • Paylaş
"Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar? " sorusu bir paradokstur.
  • Paylaş
1

Hakan, Bu soru sadece dinsel olarak paradoks gibi kabul edilmeli yani bir paradoks değl aslında çünkü tavuk dinozor soyundan evrilmiş

Türkiyenin laik bir devlet olarak takribi 80.000 din memura sahib olması bir paradoxdur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2686 Görüntülenme19 Takipçi7 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Paradoks ne demektir ?

  • Paradoks ne anlama gelir ?