Bilmek istediğin her şeye ulaş

Paramedik bölümü yazmak istiyorum. İş imkanları nelerdir ve nasıl bir bölümdür?

Benim bildiğim kadarıyla bu bölüm iki yıllık ve benim çoğu acil tıp teknisyenİ arkadaşım liseyi bitirdikten sonra bu bölüme gitti. Lise mezunu acil tıp teknisyenlerinin de bu bölüme ilgisi oldukça fazla. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda iş bulma sıkıntısı olabilir. Bence bir daha düşün derim.
  • Paylaş
Meslek Seçimi

Bu program İlk ve Acil Yardım Programı olarak da bilinmektedir. Sağlığın ilk yardım ayağı çok önemlidir. Bu sektörde çalışan insanların da profesyonel olması ve üniversite düzeyinde aldıkları eğitimle önemli bir halkayı oluştururlar.
Kaza anlarında, felaketlerde, kalp krizi, solunum yetersizliği gibi durumlarda olay yerine ilk müdahale yapan ekiptir. Hastaların yaşam bulgularını korumaya çalışıp hastane tedavisi alana kadar geçen sürede bakım verirler.

Bu mesleği yapabilmek için, tüm sağlık alanlarında olduğu gibi soğukkanlı, gerektiğinde ani ve doğru karar verebilen, dikkatli bireyler şarttır. Çalışma saatleri düzensizdir ancak iş bulma imkanları iyidir. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde iş bulma olanakları vardır. Acil yardım ambulanslarında paramedik bulunması zorunludur.

Sağlık meslek liselerinde ATT okuyanlar ( devlet de önlisansa sınavsız geçebilir.) ya da son yıllarda oldukça yaygınlaşan özel üniversitelerin önlisans programını bitirenler bu mesleği yapabilirler. Öğrenciler zorunlu staj uygulamaları ile mesleğe hazır hale getirilmektedir. Maaşları gayet iyidir. Çalışma saatleri arasında 48 saat dinlenmeleri gereklidir. Ayrıca ambulans kullanma yeteneği olmalıdır.
  • Paylaş
Son 2 senede ataması iyi durumda olan bir bölüm ama bildiğim kadarıyla bir bayan için 4 5 seneden sonra çok zorlanacağı bir meslek gayet hız pratik ve bilgi gerektirir benim bir arkadaşım zorluğuna karşın sevdiği için bu bölümü seçti derslerine çalıştığı sürece bir sorun olmadığını düşünüyor ve mesleğe başlamak için can atıyor :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7310 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt