Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parfüm alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle, kokunun mevsime uygun olduğuna karar verin. Kış mevsimlerinde cildin az bir kısmı açıkta kaldığından kokunun farkedilir olması, yani ağır olması gerekir. Yazınsa daha hafif ürünler tercih edilmeli. Çiçeksi kokular gibi.

İnternetten araştırma yapmakta fayda var. Mesela, misk, vanilya, bitki, baharat, amber, deri ve ahşap cildinize daha iyi nüfuz eder, daha güçlüdür. 

Parfümü her zamn ilk olarak cildinizde test edin. Kağıt şeritler üzerine sıkarak parfüme karar vermek pek akıllıca bir yöntem değil. Çünkü kokular, cilt üzerinde ısınıp doğal cilt kokusuyla birleşene kadar nasıl kokacaklarını bilemeyiz.

Bu yüzden, kendi kokunuzla parfümün uyumuna dikkat edin. Denerken, parfümü el bilekleriniz yerine kolunuzdaki kasların üzerine sıkın. Çünkü buradaki kaslar sürekli çalışır durumdadır ve parfüm hızlıca ısınır, doğal kokunuzla birleşir. 

Son olarak, hangi konsantrenin size uygun olduğuna dikkat edin. Üzerinde Eau de Parfum yazanların etkisi yaklaşık beş; Eau de Toilette dört ve Kolonya yazanlarınsa iki saat sürmektedir. Eau de Parfum daha iyi kalitede olduğunu ispatlamıştır, çünkü çok daha uzun süre kalır ve daha az sürülür.
  • Paylaş
Açık parfüm alınmamalıdır. Çünkü neden yapıldığı belli olmayan bir parfümü kullanmak sakıncalı olabilir yani cilde ciddi zararlar verebilir. Ayrıca parfümün üretim tarihinede bakmakta fayda var. Tarihi geçmiş parfümlerin koku kaliteside değişmektedir. Belli başlı parfüm markalarını seçmekte fayda var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1393 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt