Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parfümlerde bulunan EDT, EDP ve EDC ibareleri ne anlama gelir?

Kokular, içerisindeki ürüne asıl koku veren maddenin (ağaç, çiçek, baharat, vs..) yağları ve aroma veren diğer madde bileşimlerinin yoğunluğuna göre birbirinden farklı türlere ayrılır. Bu nedenle yaygın olarak EDP ve EDT türleri satılır ve kullanır. Eau de Parfum yani EDP gerçek parfümden sonra içeriğindeki esans miktarının %20'ye kadar olduğu koku çeşididir. EDT'lere göre daha uzun süre kalıcıdır ve kokuları daha baskındır. Fiyatı EDT'lere göre daha yüksektir. Eau de Toilette yani EDT ise esans miktarının %10'a kadar olduğu koku çeşididir. Hafif ve spor kokular genelde bu gruptadır. EDP ye göre biraz daha az kalıcılığı vardır ve yine EDP'ye göre daha uygun fiyatlıdır. Eau De Cologne yani EDC'nin içindeki Parfüm Miktarı ise %1'dir. Fazla tercih edilmez.
  • Paylaş
EDT, EDP ve EDC ibareleri parfümünüzün içinde bulunan aromatik yağ ve değişik özlerin konsantrasyonlarının adıdır.

Kalıcılık bileşenlerine göre farklılık göstermektedir. Fakat EDP nin genel olarak daha yoğun özlü içerikli ve daha uzun süre kalıcı olduğunu söylemek mümkün.

Aslında parfümde kalıcılık bir kalite ölçüsü değildir, keza günümüzde baktığınızda açık parfümlerin bile 1-1.5 gün kalıcılığında olduğunu görmekteyiz, tabi bu bir takım kimyasallarla sağlanmaktadır. Fiyatlarının da benzer şekilde konsantre oranıyla değiştiğini söyleyebiliriz.

Perfume (saf parfüm) : 15-40%
Eau de Perfume (EDP) : 10-20%
Eau de toilette (EDT) : 5-15%
Eau de cologne (EDC) : 3-8%
Aftershave: 1-3%

(Yukarıdaki sayılar differencebetween adlı siteden alınmıştır.)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3417 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları