Bilmek istediğin her şeye ulaş

Parfümlerde kullanılan "Eau de toilette" dediğimiz terim nedir? Nereden gelmiştir?

Bu terim, yani "Eau de toilette" Fransızca da "tuvalet suyu" anlamına gelmektedir.

Fransa'nın eski açık kanalizasyon sisteminin bu tabirin çıkış noktası olduğu düşünülmektedir.

Geçmişte Fransa'da yer altı kanalizasyon sistemi altyapısını sağlayamayan Fransızlar, bunu yer üstünden geçecek şekilde yapmışlardır. Yani tüm evlerden çıkan atık sular ve pislikler cadde ve sokaklardan geçermiş, anlayacağınız tüm şehir buram buram bok kokarmış. Fransızlar da bu pis atıkları yeraltı sistemlerinde taşımak yerine açığa çıkan dayanılmaz kokuları bastıracak, üzerlerini örtecek kokular üretmeye başlamışlardır ve bu kokuların adı da eau de toilette olmuştur.

Ayrıca günümüzde kullandığımız parfümlerin bu doğuşunda Avrupa'nın tutum ve yaşam tarzının etkili olduğu düşünülmektedir.

Geçmiş çağlarda Avrupa ve Amerika'da banyo ve temizliğin dinsel ve politik baskılar sebebi ile uzun bir süre yasaklanmıştır.
Kiliselerde din adamları Roma hamamlarında gerçekleşen sefa ve eğlencelerin önünü almak için temizliğin "uygunsuz" olduğunu söyleyip, yıkanmamış bir vücudu dindarlığın işareti olarak kabul etmişlerdir.

Bu dönemlerde İspanyol kraliçesi İsabella ömründe 2 kere banyo yapmışlığıyla övünmüştür ayrıca yine Fransa Kralı 14. Louis'in hayatında 1 veya 2 defa banyo yaptığı rivayet edilir. Anlatıya göre onu ziyarete giden bir Rus elçi, döndüğünde çarlarına Louis'in "doğadaki vahşi hayvanlar gibi koktuğunu" söylemiştir. O dönemde de Ruslarda ayda 1 kez olmak üzere bir banyo kültürü vardı.

Tüm bu nedenlerde yine parfümün doğuşuna sebep gösterilmektedir.
  • Paylaş
Eau De Parfum ile Eau De Toilette arasındaki fark nedir? iyanıtlarını inceleyebilirsiniz... Tam yanıt değil sorunuza ama..
  • Paylaş
Fransa elbette
  • Paylaş