Bilmek istediğin her şeye ulaş

Paris'te nereler görülmelidir?

Sen Nehri, Paris’i Sağ (kuzey) Yaka ve Sol (güney) Yaka olarak ikiye böler. İki yakada da gezilecek yerler olmakla beraber nehir ortasında bulunan Île de la Cité ve St-Louis Adaları da keşfetmeye değerdir. Gelişmiş metro sistemi sayesinde Paris’te dolaşmak oldukça kolaydır. Şehir içi otobüsler de mümkün olabildiğince dakiktir. Şehir dışında bulunan bazı önemli noktalara ise RER adı verilen banliyö trenleri ile ulaşılabilir.


Turizm

Arrondissements adı verilen sistem ile Paris’i anlamak aslında oldukça kolaydır. Halka anlamına gelen Arrondissement ile Paris bir yuvarlak gibi hayal edilmiş ve 20 halkaya ayrılmıştır. Gezinizi en iyi şekilde tamamlayabilmeniz için gazetecilerden "Paris Pratique par Arrondissement" adı verilen haritalardan edinin.


Île de la Cité

19. yüzyılın sonlarına dek şehrin önemli bir merkezi olan Île de la Cité, Sen Nehri’nin ortasında bir adadır. Sınırlarında çeşitli hükümdarların saraylarını ve önemli figürlerin evlerini barındırmıştır.


Turizm

17. yüzyılda Baron Haussmann’ın yeni şehir planlaması tasarılarından dolayı ada tahribata uğramış ve eski günlerden günümüze Place Dauphine (bu bölgede özenli mimarisi ile ünlü kırmızı tuğlalı evler bulunur) ve Rue Chanoinesse (katedral toplarının saklandığı yerdir) kalmıştır.


Notre Dame

Kitlelerin, filmi de yapılan Victor Hugo’nun adlı romanı ile tanıdığı Notre Dame Katedrali; Orta Çağ dönemi Fransasının romaneskten gotik tarza geçişinin bir temsilcisidir.

Notre Dame’ın süslü ve ihtişamlı görünüşü, o yıllarda pek çok kesimin dikkatini çekmiş ve bu zengin görüntünün bir din merkezine yakışmayacağını söyleyenler olmuştur. Yine de Notre Dame, hedeflediği şeyi başarmış, görenleri etkisi altında bırakmıştır.

Turizm

İki yanındaki kuleleri, vitray camları, heykelleri, resimleri, mobilyaları ve çeşitli madalyonları ile dikkatleri çeken Notre Dame Katedrali, Paris’te mutlaka görmeniz gerekenler arasında yer alır. Uzun kuyruklar sizi yıldırmasın, bu ölümsüz katedralin her ayrıntısını inceleyerek Fransız gotik mimarisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Île Saint-Louis

Île Saint-Louis, Sen Nehri üzerindeki diğer bir adacıktır. Burası, adeta şehrin ortasında sessiz sakin ve kendi hâlinde bir vaha gibidir.

Turizm

Kafeleri, restoranları, dondurmacıları ile bu adaya mutlaka uğrayın. Barok stilinde inşa edilen St-Louis-en I’Île Kilisesi adanın dikkat çeken mimari eserlerindendir.


Avenue des Champs-Élysées

Parislilerin deyimiyle yani dünyanın en güzel caddesini görmek isterseniz Champs-Élysées’ye yolunuz mutlaka düşmeli. Bir ucunda Place de la Concorde, diğer ucunda ise Place Charles de Gaulle (l’Étoile)’ün bulunduğu 2 km uzunluğunda ve kenarları kestane ağaçlarıyla kaplı lüks bir caddedir Champs-Élysées.

Turizm

Sinemalar, kafeler, mağazalar, restoranlar, otomobil galerileri… Paris’in lüks hayatının içinden geçmek için Champs-Élysées’de bir yürüyüşe çıkın. Daha da detaylara inmek isterseniz, Fransızların yapmaya asla doyamadıkları gibi, siz de terası ya da caddeye bakan geniş camları olan bir kafede içkilerinizi yudumlayarak gelip geçenleri izleyin.


Place de la Concorde

Paris’in önemli meydanlarından biri olan Place de la Concorde, Champs-Élysées’nin doğu tarafında yer alır. Meydanda bulunan 23 m yüksekliğindeki dikilitaş, Fransa’ya Ramses’in Luxor’da bulunan tapınağından getirilmiş ve Mısır Valisi Muhammed Ali tarafından hediye edilmiştir.

Turizm

Place de la Concorde, aynı zamanda çeşitli olaylara da sahne olmuş bir meydandır: Fransız İhtilali’nde burada pek çok kişi giyotin ile öldürülmüş, 1934 ayaklanmasında da kanlı olaylar gerçekleşmiştir.


Place Charles de Gaulle (l’Étoile)

Parislilerin hâlen l’Étoile (yıldız) ismi ile andıkları bu meydan, Champs-Élysées’nin batı ucunda bulunur. Meydanın en önemli özelliği yıldız biçiminde, çeşitli caddelerin birleşme noktasında oluşudur.

Turizm

Meydanda bulunan Arc de Triomphe, I. Napoléon tarafından bir zafer anıtı olarak yaptırılmıştır. Üzerine Napoléon’un kazandığı zaferler ile generallerin isimlerinin yazılmış olduğu bu zafer takının tepe noktasına asansör ile çıkılabilir. Place Charles de Gaulle’de birleşen caddelerin geometrik şeklini yukarıdan görmek ve Champs-Élysées’yi izlemek için zafer takının üst noktasına çıkmalısınız.  • Paylaş
Şanzelize Caddesi

Turizm

Eyfel Kulesi

Turizm

Sacre Coeur

Turizm

La Villette

Turizm

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1089 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt